To Download LFSW290342-100 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 INTELLIGENT INTERACTIVE SYNTHESIZER SURFACE MOUNT MODEL: LFSW290342-100
WIDE BANDWIDTH
Phase Noise
Phase Noise (dBc/Hz)
2900 - 3420 MHz
Offset Frequency (Hz)
2900.00 MHz / 11.0 dBm
3160.00 MHz / 10.3 dBm
3420.00 MHz / 8.24 dBm
SPECIFICATIONS (Rev. E 11/17/06)
Frequency Step Size Reference Input Frequency Reference Input Voltage 2900 - 3420 MHz 1000 kHz 10 MHz 1 V p-p to 2.5 V p-p Vcc Bias Voltage Digital VCO Converter Output Power Spurious Suppression Harmonic Suppression Settling Time Output Impedance +7 dBm (Min) 70 dBc (Min) 10 dBc (Min) 15 mSec (Max)* 50 Ohms Offset Typical Phase Noise @ 1 kHz @ 10 kHz @ 100 kHz Operating Temperature Range Programming -30 to +85 C See Application Note: AN7100 Phase Noise -85 dbc/Hz -87 dbc/Hz -107 dbc/Hz V (Vdc) +5 +5 +5 I (mA Max) 60 60 60 Package # Package Style 197LF Surface Mount
PIN-OUT Pin 5 - RF Out Pin 7 - Lock Detect Out Pin 9 - Data In Pin 10 - Error Flag Pin 11 - Clock In Pin 16 - Reset Pin 19 - Latch Enable In Pin 21 - Ref In Pin 23 - Vcc(Digital) Pin 24 - Vtune Pin 25 - Vcc(VCO) Pin 26* - Vout(Converter) Pin 27* - Vcc(Tune) Pin 28 - Vcc(Converter) Pin 8,12,13 - No Connection Pin 14,15,17 - No Connection All Others - Ground *Connect externally. Bypassed with a 10uF 35V Tantalum Capacitor.
* From the rising edge of LE to stable lock detect
WIDE BANDWIDTH
REFERENCE SIDEBAND SUPPRESSION
2900 - 3420 MHz
PERFORMANCE PLOTS
TYPICAL HARMONIC REJECTION
REFERENCE SIDEBAND SUPPRESSION
2900 - 3420 MHz
PERFORMANCE PLOTS
TYPICAL HARMONIC REJECTION
2900 - 3420 MHz