To Download CTDD2210SF-1505-S15K-1 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 DC/DC Converters
ctparts.com
SPECIFICATIONS
CTDD2210SF-S1.5K-1 Series
Wide Input Isolated & Regulated 1W Output, Single Output
Vin Nom. (VDC) 5 5 5 5 12 12 12 12 15 15 15 15 24 24 24 24 48 48 48 48
Vin Max.* (VDC) 11 11 11 11 22 22 22 22 30 30 30 30 40 40 40 40 80 80 80 80
Vout (VDC) 5 9 12 15 5 9 12 15 5 9 12 15 5 9 12 15 5 9 12 15
Iout Max. (mA) 200 110 84 66 200 110 84 66 200 110 84 66 200 110 84 66 200 110 84 66
Iout Min. (mA) 20 11 8 6 20 11 8 6 20 11 8 6 20 11 8 6 20 11 8 6
Effi. Typ. (%) 71 73 77 78 75 78 77 80 75 79 80 81 75 80 81 81 76 81 82 83
Not shown at actual size.
Compliant
RoHS
*If Input voltage above specified may cause permanent damage to the device.
FEATURES
ISOLATION SPECIFICATIONS
Item Isolation Voltage Isolation Resistance Test Condition Tested for 1 minute Test at 500VDC MIN 1500 1000 TYP MAX Units VDC M
OUTPUT SPECIFICATIONS
Item 1W Output Power Output voltage accuracy Load regulation Line regulation Temperature drift (Vout) Ripple Noise Switching frequency Switching frequency Refer to Recommended Circuit From 10% to 100% load Input Voltage from low to high See tolerance envelope graph 20Hz to 300kHzBandwidth DC-20MHz Bandwidth 100% load, nominal input voltage 10% load, nominal input voltage 200 700 40 80 Test Condition MIN 0.1 1 0.5 0.2 TYP MAX 1 3 0.75 0.5 0.03 60 150 400 1000 Units W % % % %/C mVp-p mVp-p KHz KHz
CHARACTERISTICS
Output Short Circuit Protection: Continuous Temperature Rise at Full Load: 30C (Typ.) Cooling: Free air convection No Load, Power Consumption: 150mW (typical) Operating Temperature Range: -40C to +85C Storage Temperature Range: -55C to +125C Lead Temperature: 300C (1.5mm from case for 10 seconds) Storage Humidity Range: < 95% Case Material: Plastic (UL94-V0) MTBF: >1,000,000 hours Miscellaneous: RoHS Compliant.
TYPICAL CHARACTERISTICS Temperature Derating Graph
Output Power (%)
100 80 60 40 20 0 -40 0 120 40 71 85 Operating Temperature (C)
Safe Operating Area
Technologies
CENTRAL
DC/DC Converters
ctparts.com
CTDD2210SF-S1.5K-1 Series
Wide Input Isolated & Regulated 1W Output, Single Output OUTLINE DIMENSIONS & RECOMMENDED FOOTPRINT DETAILS
CTDD2210SF-S1.5K-1 Package
22.00
o1.00+0.15/-0
12.00
Note: All Pins on a 2.54mm pitch; All Pin diameters are 0.50mm (Tolerance: 0.10); all dimensions in mm..
PIN CONNECTIONS
CS Pin By connecting a low ESR capacitor between this terminal and the pin-7 (connection to the anode of the capacitor), the output ripple and noise may be further improved. Generally, the capacitance is no greater than 100F. CTRL When open or high impedance, converter work well. When control pin positive referenced to the negative input (equal to import to earth), converter shutdown. Please note that the input current should be between 5-10mA, exeeding the maximum 20mA will cause permanent damage to converter.
Pin Function 1 GND 2 Vin 3 CTRL 5 NC 6 +Vo 7 OV 8 CS
RECOMMENDED CIRCUIT
External Capacitor Table (table 1) Vin 5V & 12V 24V & 48V C in C out (0+70C) C out (-40+85C)
+Vin
Figure 1
(5-10mA) 3 2 6 DC-DC CONVERTER 1 8 Cout 7
Figure 2 lp
100F
100F (electrolytic capacitor)
47F (tantalum capacitor)
Cin
GND
0V
Input Current (A)
+Vo
Load
10F