To Download SXXHFN350 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Rectifier Diode SXXHFN/HFR350
Symbol
Characteristics
Conditions
TJ(0C)
Value
Unit
BLOCKING PARAMETERS VRRM IRRM Repetitive peak reverse voltage Repetitive peak reverse current 180 180 200-1500 50 V mA
V = VRRM
CONDUCTING PARAMETERS IF(AV) IRMS IFSM It
180 sine, 50H Z, TC = 1250C
A A A kA2S V V m
Sine wave, 10mS without reverse voltage On-state current = 1050A
VFM V0 r0
R TH (J-C) RTH (C-HK) TJ TSTG F W
Junction to case Case to heatsink
0
C/W C/W
0
C C
NM gms
HIND RECTIFIERS LTD
1 of 5
Rectifier Diode SXXHFN/HFR350
All dimensions in mm
On State Power Loss
DC 1800
HIND RECTIFIERS LTD
2 of 5
Maximum Permissible Case Temp
180 160 140 Tcase (deg.C) 120 100 80 60 40 20 0 0 50 100 150
300 It(av) A
DC
Max non repetitive Surge Current
7000 6000 5000 Itsm (A) 4000 3000 2000 1000 0 0.01 0.1 Time in Sec 1 10
3 of 5
Transient Thermal Impedance Junction to Case
0.15 0.125 0.1 Rth(j-c) 0.075 0.05 0.025 0 0.001
0.1 Tim e in Sec
1
On State Characteristics
1600 1500 1400 1300 1200 1100 1000 900 800 700 600 500 400 300 200 100 0 0 0.5 1 Vt (V) 1.5 2
It(av)
4 of 5
Ordering Information: S Hirect make Rectifier Diode XX
VRRM = XX * 100
e.g.12 * 100 =1200V
HFN / HFR HFN - Normal Polarity HFR - Reverse Polarity
IF(AV) = 350A