To Download EBT15610A1ZA Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 EBT156
Vishay Dale
Edgeboard Connectors Single Readout, Dip Solder, Eyelet and Wire WrapTM Termination
FEATURES
* 0.156" [3.96mm] C-C. * Modified tuning fork contacts have chamfered lead-in to reduce wear on printed circuit board contacts without sacrificing contact pressure and wiping action. * Accepts PC board thickness of 0.054" to 0.070" [1.37mm to 1.78mm]. * Polarization on or between contact position in all sizes. Between contact polarization permits polarizing without loss of a contact position. * Polarizing key is reinforced nylon, may be inserted by hand, requires no adhesive. * Protected entry, provided by recessed leading edge of contact, permits the card slot to straighten and align the board before electrical contact is made. Prevents damage to contacts which might be caused by warped or out of tolerance boards. * Optional terminal configurations, including eyelet (Type A), dip-solder (Types B, C, D, R), Wire WrapTM (Types E, F). * Connectors with Type A, B, C, D or R contacts are recognized under the Component Program of Underwriters Laboratories, Inc. Listed under File 65524, Project 77CH3889.
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
APPLICATIONS
For use with 0.062" [1.57mm] printed circuit boards requiring an edgeboard type connector on 0.156" [3.96mm] centers.
MATERIAL SPECIFICATIONS
Body: Glass-filled phenolic per MIL-M-14, Type MFH, black, flame retardant (UL 94V-0). Contacts: Copper alloy. Finish: 1 = Electro tin plated. 2 = Gold flash. Polarizing Key: Glass-filled nylon. Optional Threaded Mounting Insert: Nickel plated brass (Type Y). Optional Floating Mounting Bushing: Cadmium plated brass (Type Z).
PHYSICAL SPECIFICATIONS
Number of Contacts: 6, 10, 12, 15, 18 or 22. Contact Spacing: 0.156" [3.96mm]. Card Thickness: 0.054" to 0.070" [1.37mm to 1.78mm]. Card Slot Depth: 0.330" [8.38mm].
ORDERING INFORMATION
EBT156 MODEL 10 CONTACTS 6, 10, 12, 15, 18, 22 A CONTACT TERMINAL VARIATIONS A, B, C, D, E, F, R 1 CONTACT FINISH 1 = Electro Tin Plated 2 = Gold Flash X MOUNTING VARIATIONS W, X, Y, Z A, J BETWEEN CONTACT POLARIZATION A9, J9 ON CONTACT POLARIZATION
Required only when polarizing key(s) are to be factory installed. Polarization key replaces contact. When polarizing key(s) replaces contact(s), indicate by adding suffix "9" to contact position(s) desired. Example: A9, J9 means keys replace terminals A and J. www.vishay.com 17