To Download DQA1500W0R1HC Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 TOKEN
DQ Tubular Wirewound Power Resistors
Wave-type Tubular Wirewound Power Resistors
Wave-Shape Ribbon-Wound Design Neutralize Inductance Parasitoid (DQ)
http://www.token.com.tw/ rfq token.com.tw
01 of 09
TOKEN
G E L
DQN Non-Inductive Power Resistors
M
Wave Ribbon Wire (DQ-A) 75W ~ 2000W Dimensions
HD A C B
F J I O
K
Wave Ribbon Wire (DQ-A) N - No mount Dimensions Wattage Rating 75W 90W 120W 150W 180W 225W 240W 300W 375W 450W 600W 750W 900W 1000W 1200W 1500W 2000W A 110 90 110 140 160 195 185 210 210 260 330 330 400 460 460 540 650 B 25 28 28 28 28 28 35 35 40 40 40 50 50 50 60 60 65 C 16 18 18 18 18 18 24 24 25 25 25 35 35 35 40 40 42 D 30 32 32 32 32 32 36 36 38 38 38 50 50 50 55 55 62
02 of 09
http://www.token.com.tw/
rfq token.com.tw
Version 2010
d N
(DQ-B) 30W ~ 20000W Dimensions
M H L2 L3 q Q
L1
R
Wave Power Resistor (DQ-B) N - No mount Dimensions
Wave Power Resistor (DQ-B) Z - Vertical mount Dimensions
Wave Power Resistor (DQ-B) G - Horizontal mount Dimensions
Wattage Rating 30W 40W 50W 80W 100W 150W 200W 250W 300W 400W 500W 600W 700W 800W 1000W 1500W 2000W 2500W 3000W 4000W 5000W 6000W 10000W 12000W 15000W 20000W
R 20 20 28 28 28 28 28 28 40 40 50 50 50 70 70 70 70 70 70 100 100 100 150 150 150 150
d 3.5 3.5 4.5 4.5 4.5 4.5 4.5 4.5 4.5 4.5 6 6 6 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
M 5 5 5.5 5.5 5.5 5.5 5.5 5.5 6 6 8.5 8.5 8.5 -
q 5 5 6 6 6 6 6 6 6 6 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 10 10 10 10
Q 20 20 27 27 27 27 27 27 39 39 49 49 49 69 69 69 69 69 69 99 99 99 150 150 150 150
Version 2010
http://www.token.com.tw/
rfq token.com.tw
03 of 09
How to Order
DQA Part Number: DQA
1500W
100R
K
G
Resistance Tolerance (%)
Code H J K Resistance Tolerance
DQB DQAN DQBN 30W~20000W 75W~2000W 30W~20000W Resistance Value
Rated Power (W): 75W~2000W
3% 5% 10%
Assembly Method
Code N C G Z Assembly Method
Resistance Value ():
Code 0R1 1R 10R 12R 100R
No mount. Clip mount. Horizontal mount. Vertical mount.
Back to 1st Page - Power Wirewound Resistors (DQ)
04of 09
Non-Inductive Ribbon Wirewound Power Resistors
05 of 09
G E L
M
(DQAN) 75W ~ 2000W Dimensions
HD A C B
F J I O
Non-Inductive Ribbon Wirewound (DQAN) N - No mount Dimensions Wattage Rating 75W 90W 120W 150W 180W 225W 240W 300W 375W 450W 600W 750W 900W 1000W 1200W 1500W 2000W A 110 90 110 140 160 195 185 210 210 260 330 330 400 460 460 540 650 B 25 28 28 28 28 28 35 35 40 40 40 50 50 50 60 60 65 C 16 18 18 18 18 18 24 24 25 25 25 35 35 35 40 40 42 D 30 32 32 32 32 32 36 36 38 38 38 50 50 50 55 55 62
06 of 09
d N
(DQBN) 30W ~ 20000W Dimensions
M H L2 L3 q Q
L1
R
Non-Inductive Power Resistors (DQBN) N - No mount Dimensions
Non-Inductive Power Resistors (DQBN) Z - Vertical mount Dimensions
Non-Inductive Power Resistors (DQBN) G - Horizontal mount Dimensions
07 of 09
Test Item Resistance tolerance
Power-Rib Wirewound (DQ) Specifications
JIS-C-5202 5-5 500% rated wattage 5 seconds Insulation resistance JIS-C-5202 5-6 500VDC JIS-C-5202 5-7 Dielectric withstanding Free of appearance or structural irregularity 1000VDC 1 minute Between voltage R/R (0.1%+0.05) terminal and anchor stand Terminal strength JIS-C-5202 6-1 8kg 30 seconds Free of appearance or structural irregularity JIS-C-5202 6-3; Free of appearance or structural irregularity Vibration 1.5m/m 10 ~ 50 ~ 10 Hz/min X-Y-Z Surface coating crack R/R (1%+0.05) 2 hours each JIS-C-5202 7-3 Free of structural irregularity Thermal shock Room temp 30 minutes ON-55C R/R (1%+0.05) 15 minutes OFF JIS-C-5202 7-5 Free of appearance or structural irregularity Humidity 40C 90%RH 240 hours Surface coating crack R/R (3%+0.1) JIS-C-5202 7-10 Free of appearance or structural irregularity Load life 90 minutes ON - 30 minutes OFF Surface coating crack R/R (5%+0.1) 500 hours JIS-C-5202 7-13-3-2 US UL-94 flame retardation test V-0 grade Flame retardation 100% - 600% rated wattage load noncombustible 1. Resistance and resistance tolerance were tested in-house with micro resistance meter. REMARKS: 2. Coating refers to UL-certified data provided by supplier
08 of 09
How to Order
DQAN
1500W
100R
G
Part Number: DQA, DQB, DQAN, DQBN Rated Power (W): 75W~2000W
30W~20000W 75W~2000W 30W~20000W Resistance Value
Resistance Tolerance (%)
Code H J K Rated Power
3% 5% 10%