To Download APT50GF60JU3 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 APT50GF60JU3
ISOTOP(R) Buck chopper NPT IGBT
C
VCES = 600V IC = 50A @ Tc = 90C
Application * AC and DC motor control * Switched Mode Power Supplies Features
* Non Punch Through (NPT) THUNDERBOLT IGBT (R)
G
E
A
E G C
A
- Low voltage drop - Low tail current - Switching frequency up to 100 kHz - Soft recovery parallel diodes - Low diode VF - Low leakage current - Avalanche energy rated - RBSOA and SCSOA rated ISOTOP(R) Package (SOT-227) Very low stray inductance High level of integration
ISOTOP
Absolute maximum ratings
Symbol VCES IC1 IC2 ICM VGE PD ILM IFA V IFRMS
A A
www.microsemi.com
1-8
APT50GF60JU3 - Rev 1
June, 2006
Max ratings 600 75 50 160 20 277
Unit V A V W
APT50GF60JU3
All ratings @ Tj = 25C unless otherwise specified Electrical Characteristics
Symbol Characteristic ICES VCE(sat) VGE(th) IGES Zero Gate Voltage Collector Current Collector Emitter saturation Voltage Gate Threshold Voltage Gate - Emitter Leakage Current Test Conditions Tj = 25C VGE = 0V VCE = 600V Tj = 125C Tj = 25C VGE =15V IC = 50A Tj = 125C VGE = VCE, IC = 700A VGE = 20V, VCE = 0V Min Typ Max 40 1000 2.7 2.8 6.5 100 Unit A V V nA
Dynamic Characteristics
Test Conditions VGE = 0V VCE = 25V f = 1MHz VGS = 15V VBus = 300V IC = 50A Resistive Switching (25C) VGE = 15V VBus = 300V IC = 50A R G = 10 Inductive Switching (25C) VGE = 15V VBus = 400V IC = 50A R G = 10 Inductive Switching (150C) VGE = 15V VBus = 400V IC = 50A R G = 10
Min
Typ 2250 255 155 175 18 100 29 118 150 190 30 80 240 43 3.6 28 75 265 185 1.8 2.4 4.2
Max
Unit pF
nC
ns
ns
mJ ns
mJ
www.microsemi.com
2-8
APT50GF60JU3 - Rev 1
June, 2006
APT50GF60JU3
Chopper diode ratings and characteristics
Symbol VF IRM CT trr Reverse Recovery Time IRRM Qrr trr Qrr IRRM Maximum Reverse Recovery Current Reverse Recovery Charge Reverse Recovery Time Reverse Recovery Charge Maximum Reverse Recovery Current IF = 30A VR = 400V di/dt =1000A/s IF = 30A VR = 400V di/dt =200A/s Characteristic Diode Forward Voltage Maximum Reverse Leakage Current Junction Capacitance Reverse Recovery Time Test Conditions IF = 30A IF = 60A IF = 30A VR = 600V VR = 600V VR = 200V IF=1A,VR=30V di/dt =100A/s Min Typ 1.6 1.9 1.4 44 Tj = 25C Tj = 25C Tj = 125C Tj = 25C Tj = 125C Tj = 25C Tj = 125C Tj = 125C 23 85 160 4 8 130 700 70 1300 30 ns Max 1.8 250 500 Unit V A pF
Tj = 125C Tj = 25C Tj = 125C
A nC ns nC A
Thermal and package characteristics
RMS Isolation Voltage, any terminal to case t =1 min, I isol<1mA, 50/60Hz
Min IGBT Diode 2500 -55
Typ
Max 0.45 1.21 20 150 300 1.5
Unit C/W V C N.m g
Storage Temperature Range Max Lead Temp for Soldering:0.063" from case for 10 sec Mounting torque (Mounting = 8-32 or 4mm Machine and terminals = 4mm Machine) Package Weight