To Download BTA08-600BW3G Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 BTA08-600BW3G, BTA08-800BW3G Triacs
Silicon Bidirectional Thyristors
Features http://onsemi.com
Blocking Voltage to 800 V On-State Current Rating of 8 A RMS at 80C Uniform Gate Trigger Currents in Three Quadrants High Immunity to dV/dt - 2000 V/ms minimum at 125C Minimizes Snubber Networks for Protection Industry Standard TO-220AB Package High Commutating dI/dt - 1.5 A/ms minimum at 125C Internally Isolated (2500 VRMS) These are Pb-Free Devices
Rating Symbol VDRM, VRRM 600 800 IT(RMS) ITSM 8.0 90 A A Value Unit V 1 2
TRIACS 8 AMPERES RMS 600 thru 800 VOLTS
MT2 G 4 MT1
MARKING DIAGRAM
MAXIMUM RATINGS (TJ = 25C unless otherwise noted)
Peak Repetitive Off-State Voltage (Note 1) (TJ = -40 to 125C, Sine Wave, 50 to 60 Hz, Gate Open) BTA08-600BW3G BTA08-800BW3G On-State RMS Current (Full Cycle Sine Wave, 60 Hz, TC = 80C) Peak Non-Repetitive Surge Current (One Full Cycle Sine Wave, 60 Hz, TC = 25C) Circuit Fusing Consideration (t = 8.3 ms) Non-Repetitive Surge Peak Off-State Voltage (TJ = 25C, t = 10ms) Peak Gate Current (TJ = 125C, t = 20ms) Peak Gate Power (Pulse Width 1.0 ms, TC = 80C) Average Gate Power (TJ = 125C) Operating Junction Temperature Range Storage Temperature Range RMS Isolation Voltage (t = 300 ms, R.H. 30%, TA = 25C) BTA08-xBWG AYWW
TO-220AB CASE 221A STYLE 12 = 6 or 8 = Assembly Location = Year = Work Week = Pb-Free Package
x A Y WW G
I2t VDSM/ VRSM IGM PGM PG(AV) TJ Tstg Viso
36 VDSM/VRSM +100 4.0 20 1.0 -40 to +125 -40 to +150 2500
A2sec V A W W C C V 1 2 3 4
PIN ASSIGNMENT
Main Terminal 1 Main Terminal 2 Gate No Connection
ORDERING INFORMATION
(c) Semiconductor Components Industries, LLC, 2008
August, 2008 - Rev. 0
1
Publication Order Number: BTA08-600BW3/D
BTA08-600BW3G, BTA08-800BW3G
THERMAL CHARACTERISTICS
Maximum Lead Temperature for Soldering Purposes 1/8 from Case for 10 seconds
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (TJ = 25C unless otherwise noted; Electricals apply in both directions)
Characteristic OFF CHARACTERISTICS Peak Repetitive Blocking Current (VD = Rated VDRM, VRRM; Gate Open) ON CHARACTERISTICS Peak On-State Voltage (Note 2) (ITM = 11 A Peak) Gate Trigger Current (Continuous dc) (VD = 12 V, RL = 30 W) MT2(+), G(+) MT2(+), G(-) MT2(-), G(-) Holding Current (VD = 12 V, Gate Open, Initiating Current = 100 mA) Latching Current (VD = 12 V, IG = 60 mA) MT2(+), G(+) MT2(+), G(-) MT2(-), G(-) Gate Trigger Voltage (VD = 12 V, RL = 30 W) MT2(+), G(+) MT2(+), G(-) MT2(-), G(-) Gate Non-Trigger Voltage (TJ = 125C) MT2(+), G(+) MT2(+), G(-) MT2(-), G(-) DYNAMIC CHARACTERISTICS Rate of Change of Commutating Current, See Figure 10. (Gate Open, TJ = 125C, No Snubber) Critical Rate of Rise of On-State Current (TJ = 125C, f = 120 Hz, IG = 2 x IGT, tr 100 ns) Critical Rate of Rise of Off-State Voltage (VD = 0.66 x VDRM, Exponential Waveform, Gate Open, TJ = 125C) 2. Indicates Pulse Test: Pulse Width 2.0 ms, Duty Cycle 2%. (dI/dt)c dI/dt dV/dt 1.5 - 2000 - - - - 50 - A/ms A/ms V/ms VTM IGT - - 1.55 V mA 2.5 2.5 2.5 - - - - - 50 50 50 60 mA mA - - - 0.5 0.5 0.5 0.2 0.2 0.2 - - - - - - - - - 70 90 70 V 1.7 1.1 1.1 V - - - TJ = 25C TJ = 125C IDRM, IRRM mA - - - - 0.005 2.0 Symbol Min Typ Max Unit
IH IL
VGT
VGD
http://onsemi.com
2
BTA08-600BW3G, BTA08-800BW3G
Voltage Current Characteristic of Triacs (Bidirectional Device)
+ Current Quadrant 1 MainTerminal 2 +
Symbol
VDRM IDRM VRRM IRRM VTM IH
Parameter
VTM
off state
+ Voltage IDRM at VDRM
Quadrant Definitions for a Triac
MT2 POSITIVE (Positive Half Cycle) + (+) MT2 (+) MT2
Quadrant II
(-) IGT GATE MT1 REF
(+) IGT GATE MT1 REF
Quadrant I
IGT - (-) MT2 (-) MT2
+ IGT
Quadrant III
(+) IGT GATE MT1 REF - MT2 NEGATIVE (Negative Half Cycle)
Quadrant IV
http://onsemi.com
3
BTA08-600BW3G, BTA08-800BW3G
0
3 4 5 6 7 IT(RMS), RMS ON-STATE CURRENT (A)
2 3 4 5 6 IT(RMS), ON-STATE CURRENT (A)
7
Figure 1. RMS Current Derating
Figure 2. On-State Power Dissipation
100 Typical @ TJ = -40C Typical @ TJ = 25C Typical @ TJ = 125C
r(t), TRANSIENT THERMAL RESISTANCE (NORMALIZED)
IT, INSTANTANEOUS ON-STATE CURRENT (A)
10
10 100 t, TIME (ms)
1000
Figure 4. Thermal Response
55 IH, HOLDING CURRENT (mA) 1 45 35 25 15 MT2 NEGATIVE MT2 POSITIVE
Typical @ TJ = 125C Typical @ TJ = 25C Typical @ TJ = -40C
VT, INSTANTANEOUS ON-STATE VOLTAGE (V)
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (C)
Figure 3. On-State Characteristics http://onsemi.com
Figure 5. Holding Current Variation
BTA08-600BW3G, BTA08-800BW3G
100 IGT, GATE TRIGGER CURRENT (mA) GATE TRIGGER VOLTAGE (V) VD = 12 V RL = 30 W 2.00 1.80 1.60 1.40 1.20 1.00 0.80 0.60 0.40 -40 -25 -10 5 Q3 Q2 20 35 50 65 80 95 110 125 Q1 VD = 12 V RL = 30 W
Q2 Q3
Q1
20
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (C)
Figure 6. Gate Trigger Current Variation
dv/dt , CRITICAL RATE OF RISE OF OFFSTATE VOLTAGE (V/ s)
Figure 7. Gate Trigger Voltage Variation
5000 LATCHING CURRENT (mA) VD = 800 Vpk TJ = 125C
120 100 80 60 Q3 40 20 0 -40 -25 -10 5 Q2 VD = 12 V RL = 30 W
4K
3K
Q1
2K
1K
100 1000 RG, GATE TO MAIN TERMINAL 1 RESISTANCE (OHMS)
TJ, TEMPERATURE (C)
Figure 9. Critical Rate of Rise of Off-State Voltage (Exponential Waveform)
Figure 10. Latching Current Variation
LL 200 VRMS ADJUST FOR ITM, 60 Hz VAC TRIGGER CHARGE CONTROL TRIGGER CONTROL MEASURE I
1N4007
+ MT2 1N914 51 W G MT1
CHARGE
200 V
NONPOLAR CL
5
BTA08-600BW3G, BTA08-800BW3G
PACKAGE DIMENSIONS
TO-220 CASE 221A-07 ISSUE O