To Download APTGL180A120T3AG Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 APTGL180A120T3AG
Phase leg Trench + Field Stop IGBT4 Power Module
VCES = 1200V IC = 180A @ Tc = 100C
4 3
R1
8 7
Absolute maximum ratings
TC = 25C TC = 100C TC = 25C TC = 25C Tj = 125C
July, 2009 1-5 APTGL180A120T3AG - Rev 1
Symbol VCES IC ICM VGE PD RBSOA
Max ratings 1200 230 180 300 20 940 300A @ 1100V
Unit V A V W
www.microsemi.com
APTGL180A120T3AG
All ratings @ Tj = 25C unless otherwise specified Electrical Characteristics
Symbol Characteristic ICES VCE(sat) VGE(th) IGES Zero Gate Voltage Collector Current Collector Emitter saturation Voltage Gate Threshold Voltage Gate - Emitter Leakage Current Test Conditions VGE = 0V, VCE = 1200V Tj = 25C VGE = 15V IC = 150A Tj = 125C VGE = VCE , IC = 5.5 mA VGE = 20V, VCE = 0V Min Typ 1.8 2.2 5.8 Max 300 2.2 6.5 200 Unit A V V nA
Dynamic Characteristics
Symbol Characteristic Cies Coes Cres QG Td(on) Tr Td(off) Tf Td(on) Tr Td(off) Tf Eon Eoff Isc Input Capacitance Output Capacitance Reverse Transfer Capacitance Gate charge Turn-on Delay Time Rise Time Turn-off Delay Time Fall Time Turn-on Delay Time Rise Time Turn-off Delay Time Fall Time Turn-on Switching Energy Turn-off Switching Energy Short Circuit data Test Conditions VGE = 0V VCE = 25V f = 1MHz VGE= -8V / 15V ; VCE=600V IC=150A Inductive Switching (25C) VGE = 15V VCE = 600V IC = 150A RG = 3 Inductive Switching (150C) VGE = 15V VCE = 600V IC = 150A RG = 3 VGE = 15V TJ = 150C VCE = 600V IC = 300A TJ = 150C RG = 3 VGE 15V ; VBus = 900V tp 10s ; Tj = 150C Min Typ 9.3 0.58 0.5 0.85 130 20 300 45 150 35 350 80 13.5 14.5 600 ns Max Unit nF C
ns
mJ mJ A
Reverse diode ratings and characteristics
Symbol Characteristic VRRM IRM IF VF
Maximum Peak Repetitive Reverse Voltage
Test Conditions Tj = 25C Tj = 125C
Tc = 100C
Min 1200
Typ
Max 150 600
Unit V A A
Maximum Reverse Leakage Current DC Forward Current
VR=1200V
IF = 120A Diode Forward Voltage IF = 240A IF = 120A IF = 120A VR = 800V di/dt =400A/s Tj = 125C Tj = 25C Tj = 125C Tj = 25C Tj = 125C
V
Qrr
Reverse Recovery Charge
nC
www.microsemi.com
2-5
APTGL180A120T3AG - Rev 1
trr
Reverse Recovery Time
ns
July, 2009
APTGL180A120T3AG
Thermal and package characteristics
C/W
RMS Isolation Voltage, any terminal to case t =1 min, I isol<1mA, 50/60Hz
V C N.m g
To heatsink
M4
Temperature sensor NTC (see application note APT0406 on www.microsemi.com for more information).
Symbol R25 R25/R25 B25/85 B/B Characteristic Resistance @ 25C T25 = 298.15 K TC=100C
RT = R25 1 1 RT: Thermistor value at T exp B25 / 85 T - T 25
T: Thermistor temperature
Min
Typ 50 5 3952 4
Max
Unit k % K %
SP3 Package outline (dimensions in mm)
1
See application note 1901 - Mounting Instructions for SP3 Power Modules on www.microsemi.com
3-5
APTGL180A120T3AG - Rev 1
July, 2009
17
APTGL180A120T3AG
Typical Performance Curve
300 250 200 IC (A) 150 100 50 0 0 1 2 VCE (V) Transfert Characteristics
TJ=25C TJ=25C
Output Characteristics (VGE=15V)
Output Characteristics 300 250 200 IC (A) TJ = 150C
VGE=19V VGE=15V
TJ=150C
VGE=9V
3
2 VCE (V)
3
300 250 200 IC (A)
40
Energy losses vs Collector Current
VCE = 600V VGE = 15V RG = 3. TJ = 150C Eon
30 E (mJ)
150 100 50 0 5 6 7 8 9 VGE (V) Switching Energy Losses vs Gate Resistance 45 37.5 30
VCE = 600V VGE =15V IC = 150A TJ = 150C
Eon
20
Eoff
TJ=150C
10
VGE=15V TJ=150C RG=3
200
E (mJ)
22.5
Eoff
0.7 0.5 0.3 0.1 0.05 Single Pulse 0.9
IGBT
0.0001
rectangular Pulse Duration (Seconds)
4-5
APTGL180A120T3AG - Rev 1
APTGL180A120T3AG
Operating Frequency vs Collector Current Fmax, Operating Frequency (kHz) 180
ZVS VCE=600V D=50% RG=3 TJ=150C Tc=75C