To Download SMC14091R0MZF Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 SHIELDED SMD POWER INDUCTORS
1. PART NO. EXPRESSION :
SMC1409 SERIES
SMC1409R56YZF
(a) (b) (c) (d)(e)(f)
(a) Series code (b) Dimension code (c) Inductance code : R56 = 0.56uH
(d) Tolerance code : M = 20%, Y = 30% (e) X, Y, Z : Standard part (f) F : Lead Free
2. CONFIGURATION & DIMENSIONS :
A C
R56
B
J D D1
G I
3 2
E
PCB Pattern
F
H
1
Unit:m/m C D D1 E F G 3.00 Ref. H 13.50 Ref. I 3.00 Ref. J 5.00 Ref.
A
B
3. SCHEMATIC : 1 3 2
SUPERWORLD ELECTRONICS (S) PTE LTD
PG. 1
SHIELDED SMD POWER INDUCTORS
SMC1409 SERIES
6. ELECTRICAL CHARACTERISTICS : Part No. SMC1409R56YZF SMC14091R0MZF SMC14091R6MZF SMC14092R2MZF Inductance ( H ) 0.5630% 1.0020% 1.6020% 2.2020% Test Frequency ( Hz ) 1V/100K 1V/100K 1V/100K 1V/100K RDC (m ) Max. 1.00 1.35 1.70 2.35 IDC (A) 30 22 18 15
7. CHARACTERISTICS CURVES :
@ INDUCTANCE VS. DC SUPERPOSITION CHARACTERISTICS
L (uH)
1.0
DC CURRENT (A)
PG. 2
7. CHARACTERISTICS CURVES :
@ TEMP. RISE VS. DC SUPERPOSITION RESPONSE CURVE
2R2M 1R6M 1R0M R56Y
70 60
t (C)
10
DC CURRENT (A)
@ INDUCTANCE VS. DC SUPERPOSITION RESPONSE CURVE
2R2M 1R6M
L (uH)
0 10
1R0M
R56M
5 3
PG. 3
RECOMMENDED SOLDERING CONDITIONS REFLOW SOLDERINGS
10s max.
255C 230C 180C 150C
Pre-heating 40s max.
Natural cooling
90 to 120s
8. PACKAGING INFORMATION : ( 1 ) CONFIGURATION T COVER TAPE 2.00.5
OC
OC
N
A
D
G
EMBOSSED CARRIER * CARRIER TAPE WIDTH : D
P:20 m/m
4 m/m
R56
( 2 ) DIMENSIONS STYLE 13-32 A 330 B 210.8 C 130.5 D 32 G 34 +0 N 100 -0
Unit:m/m T 38.4
PG. 4
9. RELIABILTY AND TEST CONDITION :
TEST ITEM
SOLDERABILITY
SPECIFICATION
MORE THAN 90% OF THE TERMINAL ELECTRODE SHALL BE COVERED WITH FRESH SOLDER.
TEST CONDITION
THERMAL SHOCK TEST
INDUCTANCE SHALL NOT CHANGE MORE THAN 20%
ROOM TEMP. 15 MINUTES
-252C 30 MINUTES
( TEMP. CYCLE )
ROOM TEMP. 15 MINUTES TOTAL : 50 CYCLES
852C 30 MINUTES
HUMIDITY RESISTANCE TEST
TEMPERATURE : 402C HUMIDITY : 90 ~ 95% APPLIED CURRENT : PER SPEC. TIME : 500 HOURS