To Download TLH-X1W8-ZIKK-88-TR70 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 SUPER BRIGHT LED TLH-X1W8-ZIKK
Super Bright LED
Features
QRLHX1W8
Applications
* Vehicle Signal Lamp * Architecture lighting * Specialty lighting
Device Selection Guide
Chip Part No. TLH-X1W8-ZIKK Material AlGaInP Emitted Color Yellow Lens Color Water Clear
Absolute Maximum Ratings (Tamb=25C)
VR IF Pd Topr Tstg Tsol
TAITRON COMPONENTS INCORPORATED www.taitroncomponents.com
Tel: (800)-247-2232 Fax: (800)-TAITFAX (800)-TAITRON (800)-824-8329 (661)-257-6060 (661)-257-6415
Rev. A/WW 2006-03-26 Page 1 of 6
SUPER BRIGHT LED TLH-X1W8-ZIKK
Electro-Optical Characteristics (Tamb=25C)
V
21/2 d
IF =70mA
VF IR
VR=10V
Typical Electro-Optical Characteristics Curves
Radiation Diagram
Rev. A/WW 2006-03-26 www.taitroncomponents.com Page 2 of 6
Reliability Test Items and Conditions
No.
Items
Test Condition Temp.: 25C IF = 350 mA H: +100C 30min M:25C 5 min L: 0C 30min H: +100C 2min
Test Hours / Cycles 1000 Hrs.
Sample Size 22 PCS.
Ac/Re
1
Operating Life Test
0/1
2
Temperature Cycle
50 Cycles
22 PCS.
0/1
3
Thermal Shock Test L: 0C 2min
1000 Cycles
22 PCS.
4 5 7
High Temperature Storage Low Temperature Storage High Temperature / High Humidity
Temp.: 100C Temp.: -40C 85C / 85%RH IF = 100 mA
1000 Hrs. 1000 Hrs. 500 Hrs.
22 PCS. 22 PCS. 22 PCS.
0/1 0/1 0/1
Rev. A/WW 2006-03-26 www.taitroncomponents.com Page 3 of 6
Package Dimensions (In mm)
Note: 1. The tolerances unless mentioned is 0.2mm. 2. Protruded resin under bottom surface of epoxy is 1.5mm Max.
Rev. A/WW 2006-03-26 www.taitroncomponents.com Page 4 of 6
Ordering Information TLH -X 1 W 8 -ZIKK -88-TR70
Code of Luminous Flux
Code E F Min. 2750 3850 Max. 3850 mlm 5400 Unit Condition
IF=70mA