To Download 202-10000M-20-20G Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Oscilent Corporation | 202
Page 1 of 3
SMD Quartz Crystal Series Number Package Description Last Modified
. FEATURES - 10 MHz to 200 MHz frequency range - Smaller footprint than Series 201 - Resistance welded - Low profile - Tape and reel
UM-5 Gull Wing
SMD Quartz Crystal
Jan. 01 2002
OPERATING CONDITIONS / ELECTRICAL CHARACTERISTICS
PARAMETERS Frequency Range Frequency Tolerance Frequency Stability Operating Temperature Storage Temperature Shunt Capacitance Load Capacitance Drive Level fO Ref @ +25C Ref @ +25C TOPR TSTG CO CL (Customer Specified) DL Fundamental Overtone Order 3rd Overtone 5th Overtone CHARACTERISTICS 10.00 ~ 225.000 10 ~ 50 10 ~ 50 -10 ~ +60 (STD) -40 ~ +85 (STD) 7.0 max. 16, 20, 30, Series 10.0 ~ 1000.0 10 ~ 50 30 ~ 150 80 ~ 200 MHz UNITS MHz PPM PPM C C pF pF W
MODE OF OSCILLATION AND EQUIVALENT SERIES RESISTANCE
Oscilent Corporation | 202
Page 2 of 3
PART NUMBER GUIDE
202
Oscilent UM-5 Surface Mount Crystal
- 10.000M
-20
Blank * = 30 PPM 50 = 50 PPM 20 = 20 PPM 15 = 15 PPM 10 = 10 PPM Blank* = G= H= K= L=
G
50 PPM 30 PPM 20 PPM 15 PPM 10 PPM Blank* = S= T= W=
S
-10~+60 -20~+70 -30~+80 -40~+85
See table below for Enter desired frequency standard load e.g. 12.0M for 12.000 capacitances and enter MHz. See table below your required load for standard capacitance. e.g. 20 = frequencies. 20pF Enter SR for Series