To Download RB161L-40 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 RB161L-40
SILICON EPITAXIAL PLANAR SCHOTTKY BARRIER DIODE
FOR HIGH FREQUENCY RECTIFICATION AND SWITCHING POWER SUPPLY Features * Compact power mold type * Ultra low VF * VRM = 40 V guaranteed
Maximum Ratings and Electrical Characteristics
Parameter Peak Reverse Voltage DC Blocking Voltage Mean Rectifying Current
Symbol VRM VR IO IFSM VF IR TJ TS
Value 40 20 1 70 0.4 1 125 - 40 to + 125
Unit V V A A V mA
O
Peak Forward Surge Current Maximum Forward Voltage at IF = 1 A Maximum Reverse Current at VR = 20V Operating Junction Temperature Range Storage Temperature Range