To Download GRM0225C0J101J Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Chip Monolithic Ceramic Capacitor
Electrical Characteristics Data 01005 C0G 100pF 6.3V Murata Global Part No: GRM0225C0J101J
1. Dimension
( mm) L 0.4+/-0.02 W 0.2+/-0.02 T 0.2+/-0.02
2. Cap,DF,IR
Capacitance,DF 1MHz , 1Vrms IR Item Cap.[pF] Q IR[ohm] 6.3V , 120s Spec 95 to 105 1000 min 1.0E+10 min
3. Capacitance - Temperature Characteristics
Equipment: 30 25 20 15 10 5 0 -5 -10 -15 -20 -25 -30 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100 120 140 160 4284A
4. Impedance/ESR - Frequency
Equipment: 10000
Impedance
E4991A
1000
ESR
Impedance/ESR (ohm)
Cap. Change (%)
Temperature (deg.C)
Frequency (MHz)
5. Capacitance - DC Voltage Characteristics
Equipment: 30 20 4284A
6. Capacitance - AC Voltage Characteristics
Equipment: 30 20 4284A