To Download 20TQ035S Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 20TQ...S
Vishay High Power Products
Schottky Rectifier, 20 A
FEATURES
Base cathode 2
D2PAK
1 N/C
3 Anode
DESCRIPTION PRODUCT SUMMARY
IF(AV) VR 20 A 35 to 45 V
MAJOR RATINGS AND CHARACTERISTICS
VOLTAGE RATINGS
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
TJ = 25 C, IAS = 4 A, L = 3.40 mH Current decaying linearly to zero in 1 s Frequency limited by TJ maximum VA = 1.5 x VR typical
Document Number: 93955 Revision: 22-Aug-08
For technical questions, contact: diodes-tech@vishay.com
www.vishay.com 1
20TQ...S
Vishay High Power Products
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
PARAMETER SYMBOL 20 A Maximum forward voltage drop See fig. 1 VFM (1) 40 A 20 A 40 A Maximum reverse leakage current See fig. 2 Maximum junction capacitance Typical series inductance Maximum voltage rate of change Note (1) Pulse width < 300 s, duty cycle < 2 % IRM (1) CT LS dV/dt TJ = 25 C TJ = 125 C TEST CONDITIONS TJ = 25 C VALUES 0.57 0.73 0.51 0.67 2.7 105 1400 8.0 10 000 mA pF nH V/s V UNITS
Schottky Rectifier, 20 A
TJ = 125 C VR = Rated VR
VR = 5 VDC (test signal range 100 kHz to 1 MHz) 25 C Measured lead to lead 5 mm from package body Rated VR
THERMAL - MECHANICAL SPECIFICATIONS
Mounting torque
www.vishay.com 2
Schottky Rectifier, 20 A
1000
IR - Reverse Current (mA)
100 10
TJ = 150 C TJ = 125 C TJ = 100 C
IF - Instantaneous Forward Current (A)
100
TJ = 150 C TJ = 125 C TJ = 25 C
TJ = 75 C TJ = 50 C TJ = 25 C
1
VFM - Forward Voltage Drop (V)
Fig. 1 - Maximum Forward Voltage Drop Characteristics
VR - Reverse Voltage (V)
Fig. 2 - Typical Values of Reverse Current vs. Reverse Voltage
CT - Junction Capacitance (pF)
TJ = 25 C
100
VR - Reverse Voltage (V)
Fig. 3 - Typical Junction Capacitance vs. Reverse Voltage
ZthJC - Thermal Impedance (C/W)
10
PDM
0.1 D = 0.50 D = 0.33 D = 0.25 D = 0.17 D = 0.08
t1 t2
0.01 Single pulse (thermal resistance) 0.001 0.00001 0.0001 0.001 0.01
Notes: 1. Duty factor D = t1/t2 2. Peak TJ = PDM x ZthJC + TC 0.1 1 10 100
t1 - Rectangular Pulse Duration (s)
Fig. 4 - Maximum Thermal Impedance ZthJC Characteristics
www.vishay.com 3
155
Schottky Rectifier, 20 A
18
Allowable Case Temperature (C)
Average Power Loss (W)
20TQ RthJC (DC) = 1.50 C/W
145
D = 0.08 D = 0.17 D = 0.25 D = 0.33 D = 0.50 RMS limit
DC
125
DC
115
IF(AV) - Average Forward Current (A)
Fig. 5 - Maximum Allowable Case Temperature vs. Average Forward Current
Fig. 6 - Forward Power Loss Characteristics
IFSM - Non-Repetitive Surge Current (A)
At any rated load condition and with rated VRRM applied following surge
tp - Square Wave Pulse Duration (s)
Fig. 7 - Maximum Non-Repetitive Surge Current
L High-speed switch Freewheel diode 40HFL40S02 + Vd = 25 V
D.U.T.
IRFP460 Rg = 25
Current monitor
Fig. 8 - Unclamped Inductive Test Circuit
www.vishay.com 4
Schottky Rectifier, 20 A
ORDERING INFORMATION TABLE
Device code
20
T
2
Q
3
S
5
TRL
6
Current rating (20 A) Package: T = TO-220 Schottky "Q" series Voltage ratings S = D2PAK None = Tube (50 pieces) TRL = Tape and reel (left oriented) TRR = Tape and reel (right oriented) 035 = 35 V 040 = 40 V 045 = 45 V