To Download FB0826A7503A00 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Model X0060L7575A00
Rev C
Ultra Low Profile 0603 RF Crossover
Description
Detailed Electrical Specifications*: Specifications subject to change without notice.
ROOM (25C)
Features:
* * * * * * * * * * 0 - 2500 MHz. 0.7mm Height Profile 75 Ohm RF-RF Crossover All Wireless Frequencies Low Insertion Loss High Isolation Surface Mountable Tape & Reel Non-conductive Surface RoHS Compliant
Parameter Frequency Port Impedance Return Loss Insertion Loss Isolation (cross-talk) 0 - 700 MHz 700 - 1700 MHz 1700 - 2500 MHz Power Handling Operating Temperature
Min. 0 19
Typ. 75 21 0.1 52 47 43
Max 2500
0.15
Unit MHz dB dB dB dB dB Watts C
2 +85
Outline Drawing
.059.004 [1.500.10]
.020 [0.50]
Orientation Marker Denotes Pin Location
Dimensions are in Inches [Millimeters] Mechanical Outline
Tolerances are Non-Cumulative
Available on Tape and Reel for Pick and Place Manufacturing.
USA/Canada: Toll Free: Europe:
Model X0060L7575A00
Rev C
Typical Broadband Performance: 0 GHz. to 3.0 GHz.
Return Loss
[dB]
S12
[dB]
Frequency [MHz]
Frequency [MHz]
Isolation
USA/Canada: Toll Free: Europe:
Mounting Configuration:
In order for Xinger surface mount components to work optimally, the proper impedance transmission lines must be used to connect to the RF ports. If this condition is not satisfied, insertion loss, Isolation and VSWR may not meet published specifications. All of the Xinger components are constructed from ceramic filled PTFE composites which possess excellent electrical and mechanical stability having X and Y thermal coefficient of expansion (CTE) of 17 ppm/oC. An example of the PCB footprint used in the testing of these parts is shown on below. In specific designs, the transmission line widths need to be adjusted to the unique dielectric coefficients and thicknesses as well as varying pick and place equipment tolerances.