To Download CRM1G25-20000 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 UM-1 Leaded Crystal Frequency Range: Frequency Tolerance: Frequency Stability: Temperature Range: (Option) (Option) Storage: Shunt Capacitance: Drive Level: ESR: 10MHz to 50MHz (fund) 20MHz to 100MHz (3rd O/T) 50MHz to 200MHz (5th O/T) 10ppm to 100ppm 10ppm to 100ppm ee Fr 0C to 70C ad HS t Le o an R pli -20C to 70C m Co -40C to 85C -55C to 120C 7.0pF Max 100 uW Typical see table 1 **Custom Designs Available
CRMxx Model
Quartz Crystal
Aging:
<3ppm 1st/yr Max
CRY Freq DC
0.314 (8.0) 0.500 Min (12.70 Min)
Table 1
Dimensions inches (mm) All dimensions are Max unless otherwise specified.
Build Your Own P/N
CRM X X X X - Freq
Frequency Stability over Temp Range
A B C D E F G H I 10 ppm (0 to 70C) 15 ppm (0 to 70C) 20 ppm (0 to 70C) 25 ppm (0 to 70C) 30 ppm (0 to 70C) 50 ppm (0 to 70C) 100 ppm (0 to 70C) 15 ppm (-20 to 70C) 20 ppm (-20 to 70C) J K L M N O P Q 30ppm 50 ppm 100 ppm 20 ppm 25 ppm 30 ppm 50 ppm 100 ppm (-20 to 70C) (-20 to 70C) (-20 to 70C) (-40 to 85C) (-40 to 85C) (-40 to 85C) (-40 to 85C) (-40 to 85C)
Frequency Tolerance at 25C
1 2 3 4 5 6 7 10 ppm 15 ppm 20 ppm 25 ppm 30 ppm 50 ppm 100 ppm
Load Capacitance
1 2 3 4 5 6 7 8 Series 14 pF 16 pF 18 pF 20 pF 22 pF 25 pF 32 pF