To Download CY7C1041BNV33 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 1CY7C1041BNV33
CY7C1041BNV33
256K x 16 Static RAM
Features
* High speed -- tAA = 12 ns * Low active power -- 612 mW (max.) * Low CMOS standby power (Commercial L version) -- 1.8 mW (max.) * 2.0V Data Retention (660 W at 2.0V retention) * Automatic power-down when deselected * TTL-compatible inputs and outputs * Easy memory expansion with CE and OE features
Functional Description
Logic Block Diagram
INPUT BUFFER
Pin Configuration
A0 A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8
256K x 16 ARRAY 1024 x 4096
I/O0 - I/O7 I/O8 - I/O15
COLUMN DECODER
BHE WE CE OE BLE
A17 A16 A15 OE BHE BLE I/O15 I/O14 I/O13 I/O12 VSS VCC I/O11 I/O10 I/O9 I/O8 NC A14 A13 A12 A11 A10
ROW DECODER
Cypress Semiconductor Corporation Document #: 001-06434 Rev. **
A9 A10 A 11 A 12 A 13 A14 A15 A16 A17
SENSE AMPS
198 Champion Court
San Jose, CA 95134-1709 * 408-943-2600 Revised February 1, 2006
[+] Feedback
CY7C1041BNV33
Selection Guide
Maximum Ratings
(Above which the useful life may be impaired. For user guidelines, not tested.) Storage Temperature ................................. -65C to +150C Ambient Temperature with Power Applied............................................. -55C to +125C Supply Voltage on VCC to Relative GND[1] .... -0.5V to +4.6V DC Voltage Applied to Outputs in High Z State[1] ....................................-0.5V to VCC + 0.5V
DC Input Voltage[1] ................................ -0.5V to VCC + 0.5V Current into Outputs (LOW)......................................... 20 mA
Operating Range
Range Commercial Industrial Ambient Temperature[2] 0C to +70C -40C to +85C VCC 3.3V 0.3V
Electrical Characteristics Over the Operating Range
-12 Parameter VOH VOL VIH VIL IIX IOZ ICC ISB1 ISB2 Description Output HIGH Voltage Output LOW Voltage Input HIGH Voltage Input LOW Voltage[1] Input Leakage Current Output Leakage Current VCC Operating Supply Current GND < VI < VCC GND < VOUT < VCC, Output Disabled VCC = Max., f = fMAX = 1/tRC Comm'l Ind'l Test Conditions VCC = Min., IOH = -4.0 mA VCC = Min., IOL = 8.0 mA 2.2 -0.5 -1 -1 Min. 2.4 0.4 VCC+0.5 0.8 +1 +1 190 40 8 0.5 2.2 -0.5 -1 -1 Max. Min. 2.4 0.4 VCC+0.5 0.8 +1 +1 170 190 40 8 0.5 -15 Max. Unit V V V V mA mA mA mA mA mA mA
Automatic CE Power-Down Max. VCC, CE > VIH Current --TTL Inputs VIN > VIH or VIN < VIL, f = fMAX Automatic CE Power-Down Max. VCC, CE > VCC - 0.3V, Com'l/Ind'l Current --CMOS Inputs VIN > VCC - 0.3V,or Com'l L VIN < 0.3V, f = 0
Capacitance[3]
Parameter CIN COUT Description Input Capacitance I/O Capacitance Test Conditions TA = 25C, f = 1 MHz, VCC = 3.3V Max. 8 8 Unit pF pF
AC Test Loads and Waveforms
3.3V OUTPUT 30 pF INCLUDING JIG AND SCOPE R2 351 R1 317 THEVENIN EQUIVALENT 167 OUTPUT 1.73V ALL INPUT PULSES 3.3V 90% GND Rise time: 1 V/ns 10% 90% 10% Fall time: 1 V/ns
(b)
(a)
Document #: 001-06434 Rev. **
Page 2 of 8
[+] Feedback
CY7C1041BNV33
Switching Characteristics[4] Over the Operating Range
[5, 6] [6]
Description
Min. 12 3
0 3 0
[7, 8]
0
[6]
WE LOW to High Z[5, 6] Byte Enable to End of Write
Data Retention Characteristics Over the Operating Range (For L version only)
Parameter VDR ICCDR tCDR tR[9]
[3]
Conditions[10] VCC = VDR = 2.0V, CE > VCC - 0.3V, VIN > VCC - 0.3V or VIN < 0.3V
Min. 2.0
Max. 330
Unit V A ns ns
0 tRC
Notes: 4. Test conditions assume signal transition time of 3 ns or less, timing reference levels of 1.5V, input pulse levels of 0 to 3.0V, and output loading of the specified IOL/IOH and 30-pF load capacitance. 5. tHZOE, tHZCE, and tHZWE are specified with a load capacitance of 5 pF as in part (b) of AC Test Loads. Transition is measured 500 mV from steady-state voltage. 6. At any given temperature and voltage condition, tHZCE is less than tLZCE, tHZOE is less than tLZOE, and tHZWE is less than tLZWE for any given device. 7. The internal write time of the memory is defined by the overlap of CE LOW, and WE LOW. CE and WE must be LOW to initiate a write, and the transition of either of these signals can terminate the write. The input data set-up and hold timing should be referenced to the leading edge of the signal that terminates the write. 8. The minimum write cycle time for Write Cycle No. 3 (WE controlled, OE LOW) is the sum of tHZWE and tSD. 9. tr < 3 ns for the -12 and -15 speeds. 10. No input may exceed VCC + 0.5V.
Document #: 001-06434 Rev. **
Page 3 of 8
CY7C1041BNV33
Data Retention Waveform
DATA RETENTION MODE VCC CE 3.0V tCDR VDR > 2V 3.0V tR