To Download AB-46G1-6VD-T5 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 A - B RI G H T
A-BRIGHT INDUSTRIAL CO., LTD.
SINGLE LAMP LED BULB
Data Sheet
Description: These single lamp LED Bulbs are specifically designed for flashlight electric equipment, indicator light switch and where a wide view angle. The 4.6mm round shaped radiation pattern (60) and high luminous intensity ensure that these devices are excellent for wide field of view outdoor applications where a wide viewing angle and readability in sunlight are essential.
Feature: Wide view angle High efficiency LED High luminous output materials are used in this Seven kind color Bulb. Every lamp is made with an Solid-state Vibration advanced optical grade resistant Saving power epoxy offering superior Long life high shock and high temperature resistance in outdoor applications. Option: 6V to 240V AC or DC Other industry standard base
A-BRIGHT
A-BRIGHT INDUSTRIAL CO.,LTD.
10/30/2006
PACKAGE DIMENSIONS:
Single Lamp LED Bulb
Part No.: AB-46G1-6VD-T5
XXX
NOTE:
1.All dimensions are in millimeter. 2.Wedge base T-5. 3.All tolerance are 0.25mm.
10/30/2006
FEATURE:
Part No.: AB-46G1-6VD-T5
SUPER LUMINOSITY GREEN LED (InGaN). WATER CLEAR PACKAGE. 4.6mm ALL RESIN MOLD. WIDE VIEWING ANGLE. BASE MODEL T-5. DC ELECTRIC.
ABSOLUTE MAXIMUM RATING:
Ta = 25 7V 25 TO 85 35 TO 100 20000 HOURS (LUMINANCE REDUCES to 50%)
ABSOLUTE OPTICAL CHARACTERISTIC
Ta= 25
SYMBOL
MIN ----470 -----------------
TYP 6 500 525 30 20 60
MAX 7 ---------------------
UNIT V mcd nm nm mA deg
IF= 20 mA IF= 20 mA IF= 20 mA VIN= 6 V DC