To Download AB-1851B0-14VD-B2G-0 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 A - B RI G H T
A-BRIGHT INDUSTRIAL CO., LTD.
MULTI LAMPS LED BULB
Data Sheet
Description: These multi lamps LED Bulbs are specifically designed for flashlight electric equipment, indicator light switch and where a wide view angle. The 5mm round shaped radiation pattern (50) and high luminous intensity ensure that these devices are excellent for wide field of view outdoor applications where a wide viewing angle and readability in sunlight are essential.
Feature: Wide view angle High efficiency LED High luminous output materials are used in this Seven kind color Bulb. Every lamp is made with an Solid-state Vibration advanced optical grade resistant Saving power epoxy offering superior Long life high shock and high temperature resistance in outdoor applications. Option: 6V to 240V AC or DC Other industry standard base
A-BRIGHT
A-BRIGHT INDUSTRIAL CO.,LTD.
A-BRIGHT 1
5/3/2007
PACKAGE DIMENSIONS:
Multi Lamps LED Bulb
Part No.: AB-1851B0-14VD-B2G-0
NOTE:
1.All dimensions are in millimeter. 2.Bulb base : BA15D. 3.All tolerance are 0.5mm.
A-BRIGHT 2
5/3/2007
FEATURE:
Part No.: AB-1851B0-14VD-B2G-0
SUPER LUMINOSITY BLUE LED (InGaN). WATER CLEAR PACKAGE. 5mm ALL RESIN MOLD. WIDE VIEWING ANGLE. BASE MODEL BA15D. ELECTRIC DC.
ABSOLUTE MAXIMUM RATING:
Ta = 25 16.8 V 25 TO 85 35 TO 100 200000 HOURS (LUMINANCE REDUCES to 50%)
ABSOLUTE OPTICAL CHARACTERISTIC
(Ta= 25)
SYMBOL MIN TYP 14 24 470 20 120 50 MAX 16 --------------------UNIT V cd nm nm mA deg
IF= 120 mA IF= 120 mA IF= 120 mA VIN=14 V DC