To Download AB-143TR-12V0-G40-B Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 A - B RI G H T
A-BRIGHT INDUSTRIAL CO., LTD.
14 LAMPS LED BULB
Data Sheet
Description: These 14 lamps LED Bulbs are specifically designed for flashlight electric equipment, indicator light switch and where a wide view angle. The 3mm round shaped radiation pattern (55) and high luminous intensity ensure that these devices are excellent for wide field of view outdoor applications where a wide viewing angle and readability in sunlight are essential.
Feature: Wide view angle High efficiency LED High luminous output materials are used in this Seven kind color Bulb. Every lamp is made with an Solid-state Vibration advanced optical grade resistant Saving power epoxy offering superior Long life high shock and high temperature resistance in outdoor applications. Option: 12V AC/DC Other industry standard base
A-BRIGHT
A-BRIGHT INDUSTRIAL CO.,LTD.
A-BRIGHT 1
10/31/2006
PACKAGE DIMENSIONS:
14 Lamps LED Bulb
Part No.: AB-143TR-12V0-G40-B
NOTE:
1.All dimensions are in millimeter. 2.Bulb base : G4. 3.All tolerance are 0.5mm.
A-BRIGHT 2
10/31/2006
FEATURE:
Part No.: AB-143TR-12V0-G40-B
SUPER LUMINOSITY RED LED (AlGaInP). WATER CLEAR PACKAGE. 3mm ALL RESIN MOLD. WIDE VIEWING ANGLE. BASE MODEL G4. ELECTRIC AC/DC BI-POLAR.
ABSOLUTE MAXIMUM RATING:
Ta = 25 20 TO 80 40 TO 80 50000 HOURS (LUMINANCE REDUCES to 50%)