To Download 30FWJ2CZ47M06 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 30FWJ2CZ47M
TOSHIBA SCHOTTKY BARRIER RECTIFIER STACK SCHOTTKY BARRIER TYPE
30FWJ2CZ47M
Peak Forward Voltage Repetitive Peak Reverse Voltage Average Output Rectified Current : VFM 0.47 V : VRRM = 30 V : IO = 30 A Unit: mm
Low Switching Losses and Output Noise
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS (Ta = 25C)
CHARACTERISTIC Repetitive Peak Reverse Voltage Average Output Rectified Current Peak One Cycle Surge Forward Current (Sine Wave) Junction Temperature Storage Temperature Range Screw Torque SYMBOL VRRM IO IFSM Tj Tstg RATING 30 30 300 (50Hz) 330 (60Hz) -40~125 -40~150 0.6 UNIT V A A C C N*m
JEDEC JEITA TOSHIBA
12-10C1A
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (Ta = 25C)
CHARACTERISTIC Peak Forward Voltage (Note 1) SYMBOL VFM IRRM Cj Rth (j-c) IFM = 15A VRRM = 30V VR = 10V, f = 1.0MHz DC Total, Junction to Case TEST CONDITION MIN 820 TYP. 0.47 15 2.5 MAX V mA pF C / W