To Download PJB75N75 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 PJB75N75
75V N-Channel Enhancement Mode MOSFET
FEATURES
* RDS(ON), VGS@10V,IDS@30A=11m
MECHANICAL DATA
Drain
Gate
Source
Maximum RATINGS and Thermal Characteristics (TA=25OC unless otherwise noted )
S ym b o l V DS VGS ID ID M
TA = 2 5 O C TA = 7 5 O C
Li mi t 75 +20 75 350 105 6 2 .5
-5 5 to +1 5 0
U ni t s V V A A W
O
M a xi m um P o w e r D i s s i p a t i o n
PD TJ ,TS T G EAS RJ C RJ A
O p e r a t i n g J u n c t i o n a n d S t o r a g e Te m p e r a t u r e R a n g e
C
Avalanche Energy with Single Pulse
IAS=47A, VDD=37.5V, L=0.3mH
O
mJ C /W C /W
Junction-to-Case Thermal Resistance Junction-to Ambient Thermal Resistance(PCB mounted)2
Note: 1. Maximum DC current limited by the package
PAN JIT RESERVES THE RIGHT TO IMPROVE PRODUCT DESIGN,FUNCTIONS AND RELIABILITY WITHOUT NOTICE
STAD-JUN.11.2007
PAGE . 1
PJB75N75
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
( TA=25OC unless otherwise noted )
P a ra me te r
S ym b o l
Te s t C o n d i t i o n
M i n.
Ty p .
M a x. U ni t s
S ta ti c
D r a i n- S o ur c e B r e a k d o w n Vo l t a g e
BVD SS V G S (th)
V G S = 0 V , ID = 2 5 0 u A V D S = V G S , ID = 2 5 0 u A VG S =10V, ID =30A
V V
G a t e Thr e s ho l d Vo l t a g e D r a i n- S o ur c e O n- S t a t e R e s i s t a nc e
RD S (o n)
VG S =10V, ID =30A, Tc=125O C VD S =75V, VG S =0V VD S =75V, VG S =0V, Tc=125O C V G S =+2 0 V, V D S =0 V V D S > ID ( O N ) X R D S ( O N ) m a x , ID = 1 5 A
m 20 1 uA 10 +100 n S
Ze r o Ga te Vo lta g e D r a i n C ur r e nt Gate Body Leakage Forward Transconductance
ID S S IG S S g fS
Dynamic
V D S =2 5 V, V G S =0 V f=1 .0 MHZ VD D =30V , RL =15 ID =2A , VG E N =10V RG =2.5 V D S = 3 0 V , ID = 3 0 A V G S =10V
22 20 ns 90 18 pF nC
S o ur c e - D r a i n D i o d e
M a x. D i o d e F o r w a r d C ur r e nt
Is VSD
VDD RL VOUT
IS = 3 0 A , V G S = 0 V
0 .8 5
VDD RL
A V
D i o d e F o rwa rd Vo lta g e
Switching Test Circuit
VIN
Gate Charge Test Circuit
VGS
RG
1mA
RG
STAD-JUN.11.2007
PAGE . 2
PJB75N75
Typical Characteristics Curves (TA=25OC,unless otherwise noted)
ID - Drain-to-Source Current (A)
10V
6.0V
100 5.0V
ID - Drain Source Current (A)
V DS=10V VDS =10V
80 60
4.5V
80 60 40 20 0 1.5 2 2.5 3 3.5 4 4.5 V GS - Gate-to-Source Voltage (V)
4.0V 40 3.5V 20 0 0 1 2 3 4 5 V DS - Drain-to-Source Voltage (V) 3.0V
TJ = 25oC
T J= 125 C
T J=-55 OC
Fig. 1-TYPICAL FORWARD CHARACTERISTIC FIG.1- Output Characteristic
FIG.2- Transfer Characteristic
10
R DS(ON) - On-Resistance (m W )
9.5 9 8.5 8 7.5 7 6.5 6 0 20 40 60 80 100 ID - Drain Current (A)
ID =30A
40
V GS=10V
30 20
T J=125 OC
10
T J=25 OC
0 2 4 6 8 10 V GS - Gate-to-Source Voltage (V)
FIG.3- On Resistance vs Drain Current
FIG.4- On Resistance vs Gate to Source Voltage
RDS(ON) - On-Resistance (Normalized)
C - Capacitance (pF)
V GS=10V I D=30A
5000 4000 Ciss 3000 2000 1000 Crss 0 Coss
V GS =0V f=1MHz
-50
TJ - Junction Tem perature (oC)
VDS - Drain-to-Source Voltage (V)
FIG.5- On Resistance vs Junction Temperature
FIG.6 - Capacitance
PAGE . 3
PJB75N75
VGS - Gate-to-Source Voltage (V)
IS - Source Current (A)
8
V DS=30V I D=30A
100
V GS=0V
T J=125 OC
1
T J=-55 OC
2
0 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 Qg - Gate Charge (nC)
0.1 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 V SD - Source-to-Drain Voltage (V)