To Download LC25W4532EAJ28 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Data Sheet
2.5Gb/s Buried Het Laser 175km Reach With Optional Etalon Stabilization LC25W-A (175km)
This laser module employs the Bookham strained layer MQW Buried Heterostructure DFB laser chip, and has been designed specifically for use in Wavelength Division Multiplexed (WDM) 2.5Gb/s long distance optical fiber trunk systems. The device is packaged in a hermetically sealed 14-pin butterfly package incorporating an isolator and monitor photodiode for control of the power of the laser over life and all operating conditions. The device is available with a number of power options depending on application and link span requirements. The optional internal Etalon wavelength stabilization and low chirp performance makes this product compliant with 50GHz optical channel spacing. Features: * 2.5Gb/s operation * +/-95pm wavelength stability over life without Etalon locker * Optional Etalon wavelength stabilization provides 50GHz optical channel spacing compliance for interlay or future upgrade * Narrow spectral line-width * Internal TEC with precision NTC thermistor for temperature control * Entire C & L-band ITU wavelengths available (1527nm to 1605nm) * Code reduction with single product for reaches up to 175km * GaInAsP SLMQW DFB single frequency laser chip * InGaAs monitor photo-diode * Hermetically sealed 14-pin butterfly package with optical isolator * RoHS compliant
Applications: * WDM * On-off ramps * Long-Haul * DWDM on ITU Grid
Data Sheet
Parameters
Parameter Threshold current (Ith) Slope efficiency by product 2 mW 3 mW 4 mW 10 mW
[1]
Conditions
Min
Typ 10
Max 22 0.09 0.13 0.17 0.43 -10
Unit mA mW/mA
dB V nm dB nm dB
1.3
[2] [3]
1527
-20 dB 32
[4]
0.1 40
ps A nA k
Unlocked Etalon locked
70C case temperature 70C case temperature 15C to 35C Unlocked
[5]
250
mA V nm/C
-45 -9
pm GHz
Locked, over life & temperature including chirp [5]
[1] 50
measurement system, f = dc - 3GHz.
[2] Submount temperature between 20C to 35C start of life to achieve required p. For the 10mW version, submount temperature is between 15C to 35C start of life. [3] Standard product dispersion penalty will be compliant to the specified link length of 175km using an extinction ratio of 10dB. Fiber dispersion characteristics are derived from the following equation.
So D ( )= ( 4
4 0 3
) ps /(nm.km)
2
Absolute Maximum Ratings
Notes:
[1] Product without locker can be tuned onto the next 100GHz ITU channel in the red shift direction (2x100GHz tunability) by increasing the submount temperature to a maximum of 43C. [2] For the 10mW version, the minimum laser submount operating temperature is 15C.
[1] [2]
Min 0 20 -40
Max 70 35 85 100 1.0 10 -10 2.4 30
Unit C C C mA V A V V mm
Reliability/Quality
Meets qualification requirements of Telcordia / Bellcore GR468-Core for central office environment. Operating reliability <500 FITs1 in 15 years. 1- Assumes laser die submount held at <35C by internal thermoelectric cooler, mean forward current of 35 mA, and end of life limits based on 10 mA increase in Ith and 25% change in laser efficiency. FIT rate data for other end of life criteria, including minimum extinction ratio requirements, are available upon request.
Outline Drawing
Dimensions (mm)
Figure 1: Outline Drawing
Note:
3
Devices can be supplied with the leads trimmed to a length of 3.81 mm. Please see Ordering Information section. Fiber length: 1130mm to 1190mm
Instructions for use - LC25W****A/LC25EW****A
Pin 1 and Pin 2 Thermistor The thermistor is used in a control loop in conjunction with the thermo-electric cooler to maintain the laser submount temperature at the required value for wavelength. Operating current should be less than 100A to prevent self-heating errors. For Etalon stabilized devices the thermistor is used for the initial set up of the submount temperature at the required wavelength value. Operating current should be less than 100A to prevent self-heating errors. Once the initial submount temperature has been achieved control of the TEC current is handed over to the Etalon locking circuit to achieve fine tuning. Pin 8, 9, 11, 13 Case ground These pins must be grounded in all applications.
Pin 10 This pin is not connected for the LC25W product and it should be grounded if possible. For the Etalon locked product this pin is used for the monitor long anode. The monitor diodes are arranged such that they give an equal monitor current when the laser wavelength is matched to the ITU grid. A reverse bias must be applied equally across each of the monitors, this is commonly achieved by applying 5V to pin 5.
Pin 12 Laser modulation (-) The data input (modulation current) is applied via this pin which is a nominal 25 Ohm impedance coplanar line. For 10mW applications the end of life modulation current is 90mA maximum. For all other applications 60mA maximum modulation current should be provisioned.
Pin 4 Monitor anodes, Pin 5 Common Monitor cathode The back facet monitor provides a mean power reference for the laser and is normally operated with a 5V reverse bias. For Etalon stabilized devices the monitor diodes are arranged in the package such that they give an equal monitor current when the laser wavelength is matched to the ITU grid. A reverse bias must be applied equally across each of the monitors, this is commonly achieved by applying 5V to Pin 5. Pin 14 N/C This pin is not connected. It should be grounded if possible.
Pin 6 TEC (+), Pin 7 TEC (-) Applying a positive voltage on pin 6 with respect to pin 7 will cause the internal submount to be cooled relative to the case temperature. Reversing the polarity will raise the submount temperature relative to the case. The TEC supply should be capable of delivering up to 0.9 A at 2.4V.