To Download 10CTQ150-1PBF Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Bulletin PD-21016 05/05
10CTQ150SPbF 10CTQ150-1PBF
SCHOTTKY RECTIFIER 10 Amp
IF(AV) = 10Amp VR = 150V
Major Ratings and Characteristics Characteristics
IF(AV) Rectangular waveform VRRM IFSM @ tp = 5 s sine VF TJ @ 5 Apk, TJ = 125C (per leg) range
Description/ Features Units
Values
- 55 to 175
C
Case Styles
10CTQ150SPbF 10CTQ150-1PBF
Base Common Cathode
2
Base Common Cathode
2
Anode
2 Common Cathode
3
Anode
2 Common Cathode
3
D2PAK www.irf.com
TO-262 1
10CTQ150SPbF, 10CTQ150-1PBF
Bulletin PD-21016 05/05
Voltage Ratings
Parameters
VR Max. DC Reverse Voltage (V)
10CTQ150SPbF, 10CTQ150-1PBF
150
V RWM Max. Working Peak Reverse Voltage (V)
Absolute Maximum Ratings
Parameters
IF(AV) Max. Average Forward Current IFSM EAS IAR * See Fig. 5 (Per Leg) (Per Device) * See Fig. 7
Values
Units
A
Conditions
50% duty cycle @ TC = 155C, rectangular wave form 5s Sine or 3s Rect. pulse Following any rated load condition and with 10ms Sine or 6ms Rect. pulse rated V RRM applied TJ = 25 C, IAS = 0.30 Amps, L = 150 mH Current decaying linearly to zero in 1 sec Frequency limited by TJ max. VA = 1.5 x VR typical
A mJ A
Electrical Specifications
VFM Max. Forward Voltage Drop (Per Leg) * See Fig. 1 (1)
Units
V V V V mA mA V
m
Conditions
@ 5A @ 10A @ 5A @ 10A TJ = 25 C TJ = 125 C
TJ = TJ max.
TJ = 25 C TJ = 125 C VR = rated VR
IRM
Max. Reverse Leakage Current (Per Leg) * See Fig. 2 (1)
pF nH
VR = 5VDC (test signal range 100Khz to 1Mhz) 25C Measured lead to lead 5mm from package body
(1) Pulse Width < 300s, Duty Cycle <2%
dv/dt Max. Voltage Rate of Change
V/ s (Rated VR)
Thermal-Mechanical Specifications
TJ Tstg Max. Junction Temperature Range Max. Storage Temperature Range
-55 to 175 -55 to 175 3.50 1.75 0.50 2 (0.07) Min. Max. 6 (5) 12 (10)
C C
10CTQ150S 10CTQ150-1
www.irf.com
10CTQ150SPbF, 10CTQ150-1PBF
100
100 10 (mA) 1 125C 0.1 0.01 0.001
TJ = 175C TJ = 125C
TJ = 175C 150C
Reverse Current - I
R
100C 75C 50C 25C 0 25 50 75 100 125 150
Instantaneous F orward Current - I F (A)
0.0001
Reverse Voltage - V R (V)
TJ = 25C
Fig. 2 - Typical Values Of Reverse Current Vs. Reverse Voltage (Per Leg)
T
(pF)
Junction Capacitance - C
T = 25C J 100
1
F orward Voltage Drop - V FM (V)
Reverse Voltage - VR (V)
Fig. 1 - Max. Forward Voltage Drop Characteristics (Per Leg)
10 Thermal Impeda nc e ZthJC (C/W)
Fig. 3 - Typical Junction Capacitance Vs. Reverse Voltage (Per Leg)
1 D = 0.75 D = 0.50 D = 0.33 0.1 D = 0.25 D = 0.20
PDM
t1 0.01 S ingle Pulse (T hermal Resistance) Notes: t2
1. Duty factor D = t 1/ t 2 2. Peak T = PDM x Z thJC+ TC J 0.1 1 10 100
t 1 , Rec tangular Pulse Duration (S onds) ec
Fig. 4 - Max. Thermal Impedance ZthJC Characteristics (Per Leg)
www.irf.com
10CTQ150SPbF, 10CTQ150-1PBF
180 Allowable Case T emperature - (C)
Average Power Loss - (Watts) 5 D = 0.20 D = 0.25 D = 0.33 D = 0.50 D = 0.75 DC RMSLimit 2
170 DC 160 150 140 130
see note (2)
4
S quare wave (D = 0.50) 80% Rated V R applied
Average Forward Current - I F(AV) (A)
Fig. 5 - Max. Allowable Case Temperature Vs. Average Forward Current (Per Leg)
1000 At Any Rated Load Condition And With Rated V RRM Applied Following Surge
FSM
Fig. 6 - Forward Power Loss Characteristics (Per Leg)
Non-Repetitive Surge Current - I
(A) 100 10
100
Square Wave Pulse Duration - t p (microsec)
Fig. 7 - Max. Non-Repetitive Surge Current (Per Leg)
L HIGH-S PEED S CH WIT FREE-WHEEL DIODE 40HF L40S 02
DUT
IR P460 F R = 25 ohm g
Vd = 25 Volt
CURRENT MONIT OR
Fig. 8 - Unclamped Inductive Test Circuit
(2) Formula used: TC = TJ - (Pd + PdREV) x RthJC ; Pd = Forward Power Loss = IF(AV) x VFM @ (IF(AV) / D) (see Fig. 6); PdREV = Inverse Power Loss = VR1 x IR (1 - D); IR @ VR1 = 10 V
10CTQ150SPbF, 10CTQ150-1PBF
Outline Table
Conform to JEDEC outline D2Pak (SMD-220) Dimensions in millimeters and (inches)
Modified JEDEC outline TO-262 Dimensions in millimeters and (inches)
5
10CTQ150SPbF, 10CTQ150-1PBF
Part Marking Information
D2PAK
10CTQ150S
DATE CODE YEAR 0 = 2000 WEEK 02 P = LEAD-FREE
TO-262
PART NUMBER
DATE CODE YEAR 2 = 2002 WEEK 19 P = LEAD-FREE
Tape & Reel Information
TRR
4.10 (0.161) 3.90 (0.153) FEED DIRECTION
DIA. 0.368 (0.0145) 0.342 (0.0135)
TRL
DIA.
FEED DIRECTION
13.50 (0.532) 12.80 (0.504) DIA.
360 (14.173) DIA. MAX.
60 (2.362) DIA. MIN.
Dimensions in millimeters and (inches)
6
10CTQ150SPbF, 10CTQ150-1PBF
Ordering Information Table
Device Code
10
C
T
Q
4
S TRL PbF
6 7 8
Current Rating (10A) Circuit Configuration C = Common Cathode T = TO-220 Schottky "Q" Series Voltage Rating (150 = 150V) S = D2Pak -1= TO-262 none = Tube (50 pieces) TRL = Tape & Reel (Left Oriented - for D 2Pak only) TRR = Tape & Reel (Right Oriented - for D 2Pak only)