To Download SUP90N06-05L Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 SUP90N06-05L
New Product
Vishay Siliconix
N-Channel 60-V (D-S) 175_C MOSFET
PRODUCT SUMMARY
V(BR)DSS (V)
60
FEATURES
rDS(on) (W) ID (A)
90 a
0.0049 @ VGS = 10 V 0.0055 @ VGS = 4.5 V
D TrenchFETr Power MOSFET D 175_C Maximum Junction Temperature
APPLICATIONS
D Automotive Such As - High-Side Switch - Motor Drives - 12-V Battery D Synchronous Rectification
TO-220AB
D
DRAIN connected to TAB
G
GDS Top View Ordering Information: SUP90N06-05L--E3 S N-Channel MOSFET
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS (TC = 25_C UNLESS OTHERWISE NOTED)
Parameter
Drain-Source Voltage Gate-Source Voltage Continuous Drain Current (TJ = 175_C) Pulsed Drain Current Avalanche Current, Single Pulse Repetitive Avalanche Energy, Single Pulse Maximum Power Dissipation Operating Junction and Storage Temperature Range L = 0.1 mH TC = 25_C TC = 25_C TC = 125_C
Symbol
VDS VGS ID IDM IAS EAS PD TJ, Tstg
Limit
60 "20 90a 90a 240 75 280 300b -55 to 175
Unit
V
A
mJ W _C
THERMAL RESISTANCE RATINGS
Parameter
Symbol
RthJA RthJC
Limit
Unit
_C/W
1
SUP90N06-05L
Vishay Siliconix
New Product
SPECIFICATIONS (TJ =25_C UNLESS OTHERWISE NOTED)
Parameter Static
Drain-Source Breakdown Voltage Gate-Threshold Voltage Gate-Body Leakage V(BR)DSS VGS(th) IGSS VDS = 0 V, ID = 250 mA VDS = VGS, ID = 250 mA VDS = 0 V, VGS = "20 V VDS = 60 V, VGS = 0 V Zero Gate Voltage Drain Current g On-State Drain Currenta IDSS ID(on) VDS = 60 V, VGS = 0 V, TJ = 125_C VDS = 60 V, VGS = 0 V, TJ = 175_C VDS w 5 V, VGS = 10 V VGS = 10 V, ID = 30 A Drain-Source On-State Resistancea rDS(on) VGS = 4.5 V, ID = 20 A VGS = 10 V, ID = 30 A, TJ = 125_C VGS = 10 V, ID = 30 A, TJ = 175_C Forward Transconductancea gfs VDS = 15 V, ID = 30 A 30 120 0.0039 0.0044 0.0049 0.0055 0.0083 0.0103 S W 60 1 3 "100 1 50 250 A m mA V nA
Test Condition
Min
Typ
Max
Dynamicb
Input Capacitance Output Capacitance Reverse Transfer Capacitance Gate Resistance Total Gate Chargec Ciss Coss Crss Rg Qg Qgs Qgd td(on) tr td(off) tf VDD = 30 V, RL = 0.33 W ID ^ 90 A, VGEN = 10 V, Rg = 2.5 W VDS = 30 V, VGS = 10 V, ID = 90 A , , f = 1.0 MHz VGS = 0 V, VDS = 25 V, f = 1 MHz 12900 1060 700 1.3 200 50 33 22 130 110 280 35 200 165 420 ns 300 nC W pF
Gate-Source Chargec Gate-Drain Chargec
Turn-On Delay Timec Rise Timec Turn-Off Delay Timec Fall Timec
Source-Drain Diode Ratings and Characteristics (TC = 25_C)b
Continuous Current Pulsed Current Forward Voltagea Reverse Recovery Time Peak Reverse Recovery Current Reverse Recovery Charge IS ISM VSD trr IRM(REC) Qrr IF = 90 A, VGS = 0 V IF = 90 A, di/dt = 100 A/ A A/ms 1.1 55 3.6 0.1 90 240 1.5 82 5.4 0.22 A V ns A mC
www.vishay.com
2
Document Number: 73037 S-41504--Rev. A, 09-Aug-04
SUP90N06-05L
TYPICAL CHARACTERISTICS (25_C UNLESS NOTED)
Output Characteristics
250 VGS = 10 thru 5 V 200 I D - Drain Current (A) 4V I D - Drain Current (A) 200 250
Transfer Characteristics
150
100 TC = 125_C 50 25_C -55_C
50
3V
0 0 2 4 6 8 10 VDS - Drain-to-Source Voltage (V)
VGS - Gate-to-Source Voltage (V)
Transconductance
On-Resistance vs. Drain Current
VGS = 4.5 V 0.004 VGS = 10 V 0.002
ID - Drain Current (A)
ID - Drain Current (A)
18000 15000 C - Capacitance (pF) 12000 9000 6000 3000 0 0 Crss 5 10
Capacitance
20 VGS = 30 V ID = 90 A
Gate Charge
Ciss
16
Coss
SUP90N06-05L
On-Resistance vs. Junction Temperature
100 2.1 1.8 1.5 1.2 0.9 0.6 0.3 0.0 -50 1 0 I S - Source Current (A) VGS = 10 V ID = 30 A
Source-Drain Diode Forward Voltage
rDS(on) - On-Resiistance (Normalized)
TJ = 150_C 10
TJ = 25_C
-25
TJ - Junction Temperature (_C)
VSD - Source-to-Drain Voltage (V)
1000
Avalanche Current vs. Time
Drain Source Breakdown vs. Junction Temperature
100 I Dav (a)
IAV (A) @ TA = 25_C V (BR)DSS (V)
ID = 10 mA 70 68 66 64 62