To Download RHP020N06 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 RHP020N06
Transistors
4V Drive Nch MOS FET
RHP020N06
Structure Silicon N-channel MOS FET External dimensions (Unit : mm)
MPT3
0.5
Features 1) Low On-resistance. 2) High speed switching. 3) Wide SOA.
(1)Gate (2)Drain
(1)
Applications Switching
(3)Source
Abbreviated symbol : LR
Packaging specifications and hFE
Package Type RHP020N06 Code Basic ordering unit (pieces) Taping T100 1000
Inner circuit
DRAIN
GATE
2
SOURCE
1 ESD PROTECTION DIODE 2 BODY DIODE
Absolute maximum ratings (Ta=25C)
Parameter Drain-source voltage Gate-source voltage Drain current
Source current
Continuous Pulsed Continuous Pulsed
Symbol VDSS VGSS ID IDP 1 IS ISP 1 PD Tch Tstg
Total power dissipation Channel temperature Range of storage temperature
1 Pw10s, Duty cycle1% 2 When mounted on a 40 40 0.7mm ceramic board
Limits 60 20 2 8 2 8 500 2 150 -55 to +150
Unit V V A A A A mW W C C
2
Thermal resistance
Parameter Channel to ambient
When mounted on a 40 40 0.7mm ceramic board
Symbol Rth(ch-a)
Limits 250 62.5
Unit C/W C/W
1/2
RHP020N06
Transistors
Electrical characteristics (Ta=25C)
Pulsed
RDS (on)
Yfs Ciss Coss Crss td (on) tr td (off) tf Qg Qgs Qgd
Min. - 60 - 1.0 - - - 2.0 - - - - - - - - - -
Typ.
Max.
Unit A V A V m m m S pF pF pF ns ns ns ns nC nC nC
Conditions
VGS= 20V, VDS=0V ID= 1mA, VGS=0V VDS= 60V, VGS=0V VDS= 10V, ID= 1mA ID= 2A, VGS= 10V ID= 2A, VGS= 4.5V ID= 2A, VGS= 4V VDS= 10V, ID= 2A VDS= 10V VGS=0V f=1MHz VDD 30V ID= 1A VGS= 10V RL=30 RG=10 VDD 30V VGS= 10V ID= 2A
Body diode characteristics (Source-drain) (Ta=25C)
Parameter Forward voltage Symbol
VSD
Min.
Typ.
Max.
1.2
Unit V
Conditions
IS= 2A, VGS=0V