To Download PME264NE6100MR30 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 PME264
* EMI suppressor, class X2, metallized paper * 0.001 - 0.1 F, 660 VAC, +85 C
L
TYPICAL APPLICATIONS
B
CONSTRUCTION
Multi-layer metallized paper. Encapsulated and impregnated in self-extinguishing material meeting the requirements of UL 94V-0.
H
p 0.5 d
TECHNICAL DATA
Rated voltage 660 VAC 50/60 Hz 1500 VDC (1600 VDC, + 50C) 0.001 - 0.1 F 20% -40 to +85C 40/085/56/B S, UL
d = 0.8 for p = 15.2 and 20.3 1.0 for p = 25.4 l = standard: 30 +5/-0 mm option: short leads, tolerance +0/-1 mm (standard 6 mm, code R06) Other lead lengths on request
Capacitance range Capacitance tolerance Temperature range Climatic category IEC Approvals
Dissipation factor tan Insulation resistance
1.3 % at 1 kHz 12000 M Measured at 500 VDC after 60 s, +23C The 100% screening factory test is carried out at 3000 VDC. The voltage level is selected to meet the requirements in applicable equipment standards.
Test voltage between terminals
ENVIRONMENTAL TEST DATA
Vibration IEC 60068-2-6 Test Fc IEC 60068-2-29 Test Eb IEC 60068-2-20 Test Ta 3 directions at 2 hour each, No visible damage 10 - 500 Hz at 0.75 mm or 98 m/s2 No open or short circuit 4000 bumps at 390 m/s2 No visible damage No open or short circuit Wetting time for d 0.8 < 1 s for d > 0.8 < 1.5 s
Bump
Solderability
Solder globule method
Active flammability Passive flammability
EN 132400 IEC 60384-14 (1993) EN 132400 IEC 60068-2-3 Test Ca +40C and 90 - 95% R.H. 56 days
Humidity
160
l
PME264 ARTICLE TABLE
F 0.0010 0.0015 0.0022 0.0033 0.0047 0.0068 0.010 0.015 0.022 0.033 0.047 0.068 0.10
B 5.2 5.2 5.2 5.2 5.2 7.3 7.3 7.6 9.0 11.3 10.5 12.1 15.3
H 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 13.0 13.0 14.0 15.0 16.5 17.0 19.0 22.0
L 18.5 18.5 18.5 18.5 18.5 19.0 19.0
p 15.2 15.2 15.2 15.2 15.2 15.2 15.2
g 1.7 1.7 1.7 1.7 1.7 3.0 3.0 4.0 5.0 7.0 8.5 10.0 15.0
UL
Capaci- Max dimensions tance in mm
Quantity per package R30 R06 reel taped pcs pcs pcs
Weight
Max dU/dt
Approvals
S
Article code
APPROVALS/REFERENCE DOCUMENTS
Certification Body S UL Specification EN 132400 UL 1283 (UR = 600 VAC) Approval reference 9649199/01 E100117 * * * * * * *
MARKING
ORDERING INFORMATION
PACKING
Capacitors in standard design (lead length 30 mm) and with L < 24 mm and lead length 5 or 6 mm are packed bulk in a box with dimensions 245 x 145 x 80 mm. Quantity/ package as per article table. Capacitors with L 24 mm and lead length 5 or 6 mm are packed on trays piled in a box with dimension 300 x 260 x 195 mm. Quantity/package as per article table. Reels with taped capacitors are packed 10 in a box with dimension 370 x 370 x 560 mm. The standard quantity/reel is for 360 mm reel. If 500 mm reel is required, it must be specified when ordering and the quantity is 2 x the given quantity.