To Download P090S-14F20CR100K Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Model P090 9mm Rotary Potentiometer Insulated Shaft Conductive Plastic Element 100,000 Cycle Life Snap-in Clip RoHS Compliant
MODEL STYLES
Side Adjust Top Adjust P090L P090S
ELECTRICAL1
Resistance Range, Ohms Standard Resistance Tolerance Residual Resistance Input Voltage, maximum Power rating, Watts Dielectric Strength Insulation Resistance, Minimum Sliding Noise Actual Electrical Travel, Nominal 500 - 1M 20% 20 ohms max. 50 Vac max. 0.03W 250Vac, I minute 100M ohms at 250Vdc 100mV max. 240
MECHANICAL
Total Mechanical Travel Static Stop Strength Rotational Torque, Maximum 280 10 40 oz-in 1.2 oz-in
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range Rotational Life -20C to +70C 100,000 cycles
Specifications subject to change without notice.
BI Technologies Corporation 4200 Bonita Place, Fullerton, CA 92835 USA Phone: 714 447 2345
March 13, 2007
Website: www.bitechnologies.com
page 1 of 3
BI technologies
Model P090
ORDERING INFORMATION2
P090 L - 0 2 F 20 B R100K
Model Series Style Detent : 0= None 1= Center Height - H 1 = 6.5mm (Style L only) 2 = 10mm (Style L only) 3 = 12.5mm (Style L only) 4 = 6.8mm (Style S only) Total Resistance Tapers A = Audio B = Linear C = Reverse Audio Shaft Length "L" see below Shaft Type