To Download IXSH20N60U1 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Not for new designs
Low VCE(sat) IGBT with Diode High Speed IGBT with Diode Combi Packs Short Circuit SOA Capability
Symbol VCES VCGR VGES VGEM I C25 I C90 I CM SSOA (RBSOA) tSC (SCSOA) PC TJ TJM Tstg Md Weight Maximum lead temperature for soldering 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s Symbol Test Conditions Mounting torque Test Conditions TJ = 25C to 150C TJ = 25C to 150C; RGE = 1 M Continuous Transient TC = 25C TC = 90C TC = 25C, 1 ms VGE = 15 V, T J = 125C, RG = 82 Clamped inductive load, L = 100 H VGE = 15 V, V CE = 360 V, TJ = 125C RG = 82 , non repetitive TC = 25C Maximum Ratings 600 600 20 30 40 20 80 ICM = 40 @ 0.8 VCES 10 150 -55 ... +150 150 -55 ... +150 V V V V A A A A s W C C C
VCES IXSH 20 N60U1 IXSH 20 N60AU1 600 V 600 V
IC25 40 A 40 A
VCE(sat) 2.5 V 3.0 V
TO-247 AD
G
C
E C = Collector, TAB = Collector
G = Gate, E = Emitter,
q q q q q q
1.13/10 Nm/lb.in. 6 300 g C
Applications Characteristic Values (TJ = 25C, unless otherwise specified) min. typ. max. 600 3.5 TJ = 25C TJ = 125C 6.5 500 8 100 20N60U1 20N60AU1 2.5 3.0 V V A mA nA V V
q q q q
BVCES VGE(th) ICES I GES VCE(sat)
IC IC
= 1.75 mA, VGE = 0 V = 1.5 mA, VCE = VGE
q
VCE = 0.8 * VCES VGE = 0 V VCE = 0 V, VGE = 20 V IC = IC90, VGE = 15 V
Advantages
q
q q
91770D (4/96)
IXYS Corporation 3540 Bassett Street, Santa Clara CA 95054 Phone: 408-982-0700, Fax: 408-496-0670
IXSH 20N60U1 IXSH 20N60AU1
Symbol Test Conditions Characteristic Values (TJ = 25C, unless otherwise specified) min. typ. max. 6 7 65 1800 VCE = 25 V, VGE = 0 V, f = 1 MHz 250 45 90 IC = IC90, VGE = 15 V, VCE = 0.5 VCES Inductive load, TJ = 25C IC = IC90, VGE = 15 V, L = 100 H, VCE = 0.8 VCES , RG = 39 Remarks: Switching times may increase for VCE (Clamp) > 0.8 * VCES, higher TJ or increased RG Inductive load, TJ = 125C IC = IC90, VGE = 15 V, L = 100 H VCE = 0.8 VCES , RG = 39 Remarks: Switching times may increase for VCE (Clamp) > 0.8 * VCES, higher T J or increased RG 20N60U1 20N60AU1 20N60U1 20N60AU1 9 3 40 65 100 200 450 20N60U1 20N60AU1 350 2.5 100 200 1 1000 1000 600 5 120 55 80 S A pF pF pF nC nC nC ns ns ns ns ns mJ ns ns mJ ns ns ns mJ mJ
1 = Gate 2 = Collector 3 = Emitter Tab = Collector
TO-247 AD Outline
IC = IC90; VCE = 10 V, Pulse test, t 300 s, duty cycle 2 % VGE = 15 V, VCE = 10 V
0.83 K/W 0.25 K/W
Reverse Diode (FRED) Symbol VF I RM trr RthJC Test Conditions
Characteristic Values (TJ = 25C, unless otherwise specified) min. typ. max. 1.6 10 150 35 V A ns ns
IF = IC90, VGE = 0 V, Pulse test, t 300 s, duty cycle d 2 % IF = IC90, VGE = 0 V, -diF /dt = 240 A/s VR = 360 V TJ = 125C IF = 1 A; -di/dt = 100 A/s; VR = 30 V TJ = 25C
1 K/W
IXSH 20N60U1 IXSH 20N60AU1
Fig. 1 Saturation Characteristics
40
TJ = 25C VGE = 15V
Fig. 2
70
TJ = 25C
Output Characterstics
13V
60
VGE =15V
30
IC - Amperes
IC - Amperes
11V 13V
20
11V
10
9V
10
7V
9V 7V
16
VCE - Volts
VCE - Volts
Fig. 3 Collector-Emitter Voltage vs. Gate-Emitter Voltage
TJ = 25C
Fig. 4
1.7
Temperature Dependence of Output Saturation Voltage
IC = 40A
VCE(sat) - Normalized
IC = 10A
IC = 20A
IC = 40A
V GE = 15V
I C = 20A
IC = 10A
-25
VGE - Volts
TJ - Degrees C
Fig. 5 Input Admittance
40
VCE = 10V
1.3
Fig. 6
Temperature Dependence of Breakdown and Threshold Volt.
BV / VGE(th) - Normalized
35 30
BVCES IC = 3mA
TJ = 125C
0.9 VGE(th) IC = 1.5mA 0.7
T J = 25C T J = - 40C
0.8
VGE - Volts
TJ - Degrees C
IXSH 20N60U1 IXSH 20N60AU1
Fig.7 Turn-Off Energy per Pulse and Fall Time on Collector Current
TJ = 125C RG = 22
Fig.8 Dependence of Turn-Off Energy Per Pulse and Fall Time on RG
T J = 125C IC = 20A tfi (-A) hi-speed
E off (-A) hi-speed
tfi - nanoseconds
tfi - nanoseconds
Eoff - millijoules
tfi (-A) hi-speed Eoff (-A) hi-speed
2 1 0
Rg - Ohms
Fig.9 Gate Charge Characteristic Curve
IC = 20A VCE = 300V
Fig.10
100
Turn-Off Safe Operating Area
TJ = 125C
RG = 10 dV/dt < 6V/ns
1
Qg - nanocoulombs
Fig.11 Transient Thermal Impedance
1
Thermal Response - K/W
D=0.5 D=0.2
0.1
D=0.1 D=0.05 D=0.02 D=0.01 Single Pulse
D = Duty Cycle
0.01
Pulse Width - Seconds
Eoff - millijoules
IXSH 20N60U1 IXSH 20N60AU1
Fig.12 Maximum Forward Voltage Drop Recovery Time tfr 100
TJ = 150C
Fig.13
25 20
Peak Forward Voltage VFR and Forward
VFR
T J = 125C IF = 37A
Current - Amperes
T J = 100C
tfr
Voltage Drop - Volts
diF /dt - A/s
Fig.14 Junction Temperature Dependence off IRM and Qr
IRM
Fig.15
4
TJ = 100C VR = 350V
Reverse Recovery Chargee
Qr - nanocoulombs
Normalized IRM /Qr
3
IF = 30A
max.
2
typ. IF = 60A
Qr
IF = 30A IF = 15A
diF /dt - A/s
Fig.16 Peak Reverse Recovery Current
TJ = 100C VR = 350V IF = 30A
max.
Fig.17
0.8
IF = 30A
Reverse Recovery Time
T J = 100C VR = 350V
trr - nanoseconds
30
typ. IF = 60A
IRM - Amperes
typ. IF = 60A
20
IF = 30A IF = 15A
0.4
IF = 30A IF = 15A