To Download IRL350203 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 PD - 94879
IRL3502PbF
HEXFET(R) Power MOSFET
l l l l l
Advanced Process Technology Optimized for 4.5V-7.0V Gate Drive Ideal for CPU Core DC-DC Converters Fast Switching Lead-Free
D
VDSS = 20V RDS(on) = 0.007
G S
Description
ID = 110A
TO-220AB
Absolute Maximum Ratings
Parameter
ID @ TC = 25C ID @ TC = 100C IDM PD @TC = 25C VGS VGSM EAS IAR EAR dv/dt TJ TSTG Continuous Drain Current, VGS @ 5.0V Continuous Drain Current, VGS @ 5.0V Pulsed Drain Current Power Dissipation Linear Derating Factor Gate-to-Source Voltage Gate-to-Source Voltage (Start Up Transient, tp = 100s) Single Pulse Avalanche Energy Avalanche Current Repetitive Avalanche Energy Peak Diode Recovery dv/dt Operating Junction and Storage Temperature Range Soldering Temperature, for 10 seconds Mounting torque, 6-32 or M3 srew
Max.
110 67 420 140 1.1 10 14 390 64 14 5.0 -55 to + 150 300 (1.6mm from case ) 10 lbfin (1.1Nm)
Units
A W W/C V V mJ A mJ V/ns C
Thermal Resistance
Parameter
RJC RCS RJA Junction-to-Case Case-to-Sink, Flat, Greased Surface Junction-to-Ambient
Typ.
0.50
Max.
Units
C/W
12/9/03
IRL3502PbF
Electrical Characteristics @ TJ = 25C (unless otherwise specified)
V(BR)DSS
V(BR)DSS/TJ
RDS(on) VGS(th) gfs IDSS IGSS Qg Qgs Qgd td(on) tr td(off) tf LD LS Ciss Coss Crss
Min. 20 0.70 77
Max. Units Conditions V VGS = 0V, ID = 250A V/C Reference to 25C, ID = 1mA 0.008 VGS = 4.5V, ID = 64A 0.007 VGS = 7.0V, ID = 64A V VDS = VGS , ID = 250A S VDS = 10V, ID = 64A 25 VDS = 20V, V GS = 0V A 250 VDS = 10V, V GS = 0V, TJ = 150C 100 VGS = -10V nA -100 VGS = 10V 110 ID = 64A 27 nC VDS = 16V 39 VGS = 4.5V, See Fig. 6 VDD = 10V ID = 64A ns RG = 3.8, VGS = 4.5V RD = 0.15, Between lead, 4.5 6mm (0.25in.) nH G from package 7.5 and center of die contact 4700 VGS = 0V 1900 pF VDS = 15V 640 = 1.0MHz, See Fig. 5
Typ. 0.019 10 140 96 130
D
S
Source-Drain Ratings and Characteristics
IS
I SM
VSD t rr Q rr ton Notes:
Min. Typ. Max. Units
Conditions D MOSFET symbol 110 showing the A G integral reverse 420 S p-n junction diode. 1.3 V TJ = 25C, IS = 64A, VGS = 0V 87 130 ns TJ = 25C, IF = 64A 200 310 nC di/dt = 100A/s Intrinsic turn-on time is negligible (turn-on is dominated by LS+LD)
Repetitive rating; pulse width limited by
max. junction temperature.
Pulse width 300s; duty cycle 2%. Calculated continuous current based on maximum allowable
Starting TJ = 25C, L = 190H
RG = 25, IAS = 64A.
ISD 64A, di/dt 86A/s, VDD V(BR)DSS,
TJ 150C
junction temperature; for recommended current-handling of the package refer to Design Tip # 93-4
1000
VGS 7.00V 5.00V 4.50V 3.50V 3.00V 2.70V 2.50V BOTTOM 2.25V TOP
I D , Drain-to-Source Current (A)
2.25V
2.25V
20s PULSE WIDTH TJ = 25 C
20s PULSE WIDTH TJ = 150 C
VDS , Drain-to-Source Voltage (V)
Fig 1. Typical Output Characteristics
Fig 2. Typical Output Characteristics
TJ = 25 C TJ = 150 C
RDS(on) , Drain-to-Source On Resistance (Normalized)
ID = 110A
1.5
V DS = 15V 20s PULSE WIDTH 2 3 4 5 6
VGS = 4.5V
VGS , Gate-to-Source Voltage (V)
TJ , Junction Temperature ( C)
Fig 3. Typical Transfer Characteristics
Fig 4. Normalized On-Resistance Vs. Temperature
VGS = 0V, f = 1MHz Ciss = Cgs + Cgd , Cds SHORTED Crss = Cgd Coss = Cds + Cgd
ID = 64A VDS = 16V
C, Capacitance (pF)
Ciss
Coss
Crss
QG , Total Gate Charge (nC)
Fig 5. Typical Capacitance Vs. Drain-to-Source Voltage
Fig 6. Typical Gate Charge Vs. Gate-to-Source Voltage
ISD , Reverse Drain Current (A)
OPERATION IN THIS AREA LIMITED BY RDS(on)
10us
100
TJ = 150 C
I D , Drain Current (A)
100
100us
TJ = 25 C
1ms
V GS = 0 V
10
TC = 25 C TJ = 150 C Single Pulse
1 10
10ms 100
VSD ,Source-to-Drain Voltage (V)
Fig 7. Typical Source-Drain Diode Forward Voltage
Fig 8. Maximum Safe Operating Area
120
LIMITED BY PACKAGE
EAS , Single Pulse Avalanche Energy (mJ)
TOP
600
BOTTOM
ID 29A 40A 64A
I D , Drain Current (A)
80
TC , Case Temperature ( C)
75
Starting TJ , Junction Temperature ( C)
50
Fig 9. Maximum Drain Current Vs. Case Temperature
Fig 10. Maximum Avalanche Energy Vs. Drain Current
Thermal Response (Z thJC )
D = 0.50
0.1
t1 , Rectangular Pulse Duration (sec)
Fig 11. Maximum Effective Transient Thermal Impedance, Junction-to-Case
RDS (on) Drain-to-Source On Resistance ( ) RDS (on) Drain-to-Source On Resistance ( )
I D = 64A
VGS = 4.5V
VGS = 7.0V