To Download IN74HC10AN Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 TECHNICAL DATA
IN74HC10A
Triple 3-Input NAND Gate
High-Performance Silicon-Gate CMOS
The IN74HC10A is identical in pinout to the LS/ALS10. The device inputs are compatible with standard CMOS outputs; with pullup resistors, they are compatible with LSTTL outputs. * Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL * Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V * Low Input Current: 1.0 A * High Noise Immunity Characteristic of CMOS Devices
ORDERING INFORMATION IN74HC10AN Plastic IN74HC10AD SOIC TA = -55 to 125 C for all packages
LOGIC DIAGRAM PIN ASSIGNMENT
FUNCTION TABLE
Inputs A PIN 14 =VCC PIN 7 = GND L X X H B X L X H C X X L H Output Y H H H L
X = don't care
1
IN74HC10A
MAXIMUM RATINGS*
Symbol VCC VIN VOUT IIN IOUT ICC PD Tstg TL
Parameter DC Supply Voltage (Referenced to GND) DC Input Voltage (Referenced to GND) DC Output Voltage (Referenced to GND) DC Input Current, per Pin DC Output Current, per Pin DC Supply Current, VCC and GND Pins Power Dissipation in Still Air, Plastic DIP+ SOIC Package+ Storage Temperature Lead Temperature, 1 mm from Case for 10 Seconds (Plastic DIP or SOIC Package)
Value -0.5 to +7.0 -1.5 to VCC +1.5 -0.5 to VCC +0.5 20 25 50 750 500 -65 to +150 260
Unit V V V mA mA mA mW C C
Maximum Ratings are those values beyond which damage to the device may occur. Functional operation should be restricted to the Recommended Operating Conditions. +Derating - Plastic DIP: - 10 mW/C from 65 to 125C SOIC Package: : - 7 mW/C from 65 to 125C
RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS
Symbol VCC VIN, VOUT TA tr, tf Parameter DC Supply Voltage (Referenced to GND) DC Input Voltage, Output Voltage (Referenced to GND) Operating Temperature, All Package Types Input Rise and Fall Time (Figure 1) VCC =4.5 V VCC =2.0 V VCC =6.0 V Min 2.0 0 -55 0 0 0 Max 6.0 VCC +125 1000 500 400 Unit V V C ns
DC ELECTRICAL CHARACTERISTICS (Voltages Referenced to GND)
VCC Symbol Parameter Test Conditions V Guaranteed Limit 25 C to -55C 1.5 3.15 4.2 0.3 0.9 1.2 1.9 4.4 5.9 3.98 5.48 0.1 0.1 0.1 0.26 0.26 0.1 2.0 85 C 1.5 3.15 4.2 0.3 0.9 1.2 1.9 4.4 5.9 3.84 5.34 0.1 0.1 0.1 0.33 0.33 1.0 20 125 C 1.5 3.15 4.2 0.3 0.9 1.2 1.9 4.4 5.9 3.7 5.2 0.1 0.1 0.1 0.4 0.4 1.0 40 A A V Unit
VIH
Minimum HighLevel Input Voltage Maximum Low Level Input Voltage Minimum HighLevel Output Voltage
VOUT=0.1 V or VCC-0.1 V IOUT 20 A VOUT=0.1 V or VCC-0.1 V IOUT 20 A VIN=VIH or VIL IOUT 20 A VIN=VIH or VIL IOUT 4.0 mA IOUT 5.2 mA
V
VIL
V
VOH
VOL
Maximum LowLevel Output Voltage
VIN=VIH IOUT 20 A VIN=VIH IOUT 4.0 mA IOUT 5.2 mA
IIN ICC
Maximum Input Leakage Current Maximum Quiescent Supply Current (per Package)
VIN=VCC or GND VIN=VCC or GND IOUT=0A
3
AC ELECTRICAL CHARACTERISTICS (CL=50pF,Input tr=tf=6.0 ns)
VCC Symbol Parameter V Guaranteed Limit 25 C to -55C 95 19 16 75 15 13 10 85C 125C Unit
tPLH, tPHL
ns
tTLH, tTHL
ns
CIN
pF
Typical @25C,VCC=5.0 V 25 pF
CPD
Used to determine the no-load dynamic power consumption: PD=CPDVCC2f+ICCVCC
Figure 1. Switching Waveforms
Figure 2. Test Circuit
EXPANDED LOGIC DIAGRAM (1/3 of the Device)
N SUFFIX PLASTIC DIP (MS - 001AA)
A 14 8 B 1 7
F
L
D F
C -T- SEATING N G D 0.25 (0.010) M T K
PLANE
G H
H J
M
J K L M N
NOTES: 1. Dimensions "A", "B" do not include mold flash or protrusions. Maximum mold flash or protrusions 0.25 mm (0.010) per side.
D SUFFIX SOIC (MS - 012AB) Dimension, mm
8
A 14
Symbol A
MIN 8.55 3.8 1.35 0.33 0.4 1.27 5.27 0 0.1 0.19 5.8 0.25
MAX 8.75 4 1.75 0.51 1.27
H
B
P
B C
1
G
7 C R x 45
D F G
-TD 0.25 (0.010) M T C M K
SEATING PLANE
H
J F M
J K M P R
NOTES: 1. Dimensions A and B do not include mold flash or protrusion. 2. Maximum mold flash or protrusion 0.15 mm (0.006) per side for A; for B 0.25 mm (0.010) per side.