To Download FL12KM-7A Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 MITSUBISHI POWER MOSFET
on. ange. ificati h l spec bject to c a fina su is not limits are : Thismetric e Notice para Som
P
MIN RELI
ARY
FL12KM-7A
HIGH-SPEED SWITCHING USE Nch POWER MOSFET
FL12KM-7A
OUTLINE DRAWING
10 0.3
Dimensions in mm
15 0.3
10V DRIVE VDSS ................................................................................ 350V rDS (ON) (MAX) ................................................................ 0.4 ID ............................................................................................ 7A Viso ................................................................................ 2000V
GATE DRAIN SOURCE
TO-220FN
APPLICATION Inverter type fluorescent light sets, SMPS
MAXIMUM RATINGS (Tc = 25C)
Symbol VDSS VGSS ID IDM IDA PD Tch Tstg Viso -- Parameter Drain-source voltage Gate-source voltage Drain current Drain current (Pulsed) Avalanche current (Pulsed) Maximum power dissipation Channel temperature Storage temperature Isolation voltage Weight AC for 1minute, Terminal to case Typical value L = 200H VGS = 0V VDS = 0V Conditions Ratings 350 30 12 36 12 35 -55 ~ +150 -55 ~ +150 2000 2.0 Unit V V A A A W C C V g
Aug. 1999
MITSUBISHI POWER MOSFET
P
MIN RELI
ARY
FL12KM-7A
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (Tch = 25C)
Symbol V (BR) DSS V (BR) GSS IGSS IDSS VGS (th) rDS (ON) VDS (ON) yfs Ciss Coss Crss td (on) tr td (off) tf VSD Rth (ch-c) Parameter Drain-source breakdown voltage Gate-source breakdown voltage Gate-source leakage current Drain-source leakage current Gate-source threshold voltage Test conditions ID = 1mA, VGS = 0V IGS = 100A, VDS = 0V VGS = 25V, VDS = 0V VDS = 350V, VGS = 0V ID = 1mA, VDS = 10V Limits Min. 350 30 -- -- 2.0 -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- Typ. -- -- -- -- 3.0 0.32 1.90 10 1050 150 25 20 30 160 60 1.5 -- Max. -- -- 10 1.0 4.0 0.40 2.40 -- -- -- -- -- -- -- -- 2.0 3.57 Unit V V A mA V V S pF pF pF ns ns ns ns V C/W
Drain-source on-state resistance ID = 6A, VGS = 10V Drain-source on-state voltage ID = 6A, VGS = 10V Forward transfer admittance Input capacitance Output capacitance Reverse transfer capacitance Turn-on delay time Rise time Turn-off delay time Fall time Source-drain voltage Thermal resistance ID = 6A, VDS = 10V VDS = 25V, VGS = 0V, f = 1MHz
VDD = 150V, ID = 6A, VGS = 10V, RGEN = RGS = 50
IS = 6A, VGS = 0V Channel to case
PERFORMANCE CURVES
POWER DISSIPATION DERATING CURVE 50 MAXIMUM SAFE OPERATING AREA
POWER DISSIPATION PD (W)
tw = 10s 100s
DRAIN CURRENT ID (A)
40
1ms 10ms TC = 25C Single Pulse 100ms
20
DC 2 3 5 7 101 2 3 5 7 102 2 3 5 7 103 2
CASE TEMPERATURE TC (C) OUTPUT CHARACTERISTICS (TYPICAL) 20
VGS =20V,10V,8V,6V
DRAIN-SOURCE VOLTAGE VDS (V) OUTPUT CHARACTERISTICS (TYPICAL) 10
VGS = 20V,10V,8V,6V Tc = 25C Pulse Test
DRAIN CURRENT ID (A)
16
Tc = 25C Pulse Test
8
5V
12
5V
6
PD = 35W 2 4V
4
PD = 35W 4V
DRAIN-SOURCE VOLTAGE VDS (V)
DRAIN-SOURCE VOLTAGE VDS (V)
Aug. 1999
FL12KM-7A
ON-STATE RESISTANCE VS. DRAIN CURRENT (TYPICAL) 1.0
Tc = 25C Pulse Test
ON-STATE VOLTAGE VS. GATE-SOURCE VOLTAGE (TYPICAL) 20
DRAIN-SOURCE ON-STATE VOLTAGE VDS (ON) (V)
ID = 24A
DRAIN-SOURCE ON-STATE RESISTANCE rDS (ON) ()
VGS = 20V 10V
12
12A
0.4
6A
0.2 0 10-1 2 3 5 7100 2 3 5 7101 2 3 5 7102 DRAIN CURRENT ID (A)
GATE-SOURCE VOLTAGE VGS (V)
TRANSFER CHARACTERISTICS (TYPICAL) 20 102
FORWARD TRANSFER ADMITTANCE VS.DRAIN CURRENT (TYPICAL)
FORWARD TRANSFER ADMITTANCE yfs (S)
16
Tc = 25C VDS = 10V Pulse Test
101
7 5 3 2 TC = 25C 75C 125C 2 3 4 5 7 101 2 3 4 5 7 102 VDS =10V Pulse Test
GATE-SOURCE VOLTAGE VGS (V)
CAPACITANCE VS. DRAIN-SOURCE VOLTAGE (TYPICAL)
3 2 5 Ciss 3
SWITCHING CHARACTERISTICS (TYPICAL)
103
SWITCHING TIME (ns)
CAPACITANCE Ciss, Coss, Crss (pF)
2
td(off) tf tr
102
7 5 3 2 Crss Tch = 25C f = 1MHZ VGS = 0V Coss
td(on) Tch = 25C VGS = 10V VDD = 150V RGEN = RGS = 50 2 3 4 5 7 101 2 3 4 5 7 102
FL12KM-7A
SOURCE-DRAIN DIODE FORWARD CHARACTERISTICS (TYPICAL) 20
VDS = VGS = 0V Pulse Test TC = 125C
GATE-SOURCE VOLTAGE VS.GATE CHARGE (TYPICAL) 20
GATE-SOURCE VOLTAGE VGS (V) SOURCE CURRENT IS (A)
50V 100V 200V
Tch = 25C ID =12A
75C
8
25C
4
GATE CHARGE Qg (nC)
SOURCE-DRAIN VOLTAGE VSD (V)
DRAIN-SOURCE ON-STATE RESISTANCE rDS (ON) (tC) DRAIN-SOURCE ON-STATE RESISTANCE rDS (ON) (25C)
ON-STATE RESISTANCE VS. CHANNEL TEMPERATURE (TYPICAL) 101
GATE-SOURCE THRESHOLD VOLTAGE VGS (th) (V)
THRESHOLD VOLTAGE VS. CHANNEL TEMPERATURE (TYPICAL) 5.0
VDS = 10V ID = 1mA
3.0
7 5 3 2 VGS = 10V ID = 6A Pulse Test
2.0
CHANNEL TEMPERATURE Tch (C)
CHANNEL TEMPERATURE Tch (C)
DRAIN-SOURCE BREAKDOWN VOLTAGE V (BR) DSS (tC) DRAIN-SOURCE BREAKDOWN VOLTAGE V (BR) DSS (25C)
TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE Zth (ch-c) (C/W)
BREAKDOWN VOLTAGE VS. CHANNEL TEMPERATURE (TYPICAL) 1.4
TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE CHARACTERISTICS 101
7 5 3 2 D = 1.0 0.5 0.2 0.1 0.05 0.02 0.01 Single Pulse
VGS = 0V ID = 1mA