To Download CR22E-120D-254DS Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 2.54mm Pitch Card Edge Connector
CR22 Series sFeatures
1. 2.54mm pitch Contact 2. Variation in number of contacts
20, 30, 34, 36, 44, 50, 60, 62, 68, 72, 80,100, and 120 contacts are available.
3. Board Mount Type
Straight dip and right angle through hole types are available.
4. To prevent mis-insertion in the board
Using the polarizing key prevents mis-insertion in the printed board.
sProduct Standards
Rating Current rating: 3A Operating Temperature Range: -30 to +85c (Note 1) Storage Temperature Range: -10 to +60c (Note 2) Voltage rating: 300VAC Operating Humidity Range: 40 to 80% Storage Humidity Range: 40 to 70% (Note 2)
Item 1.Insulation Resistance 1000M ohms min.
Specification 500V DC 1000V AC/1 minute. 100mA
Condition
2.Withstanding Voltage No flashover or insulation breakdown. 3.Contact Resistance 4.Vibration 20m ohms max. No electrical discontinuity of 10s or more
Frequency: 10 to 55 Hz, single amplitude of 0.75 mm, 2 hours in each of the 3 directions. 96 hours at temperature of 40c and humidity of 90% to 95% (-65c : 30 minutes15 to 35c: 5 minutes max. 125c : 30 minutes15 to 35c: 5 minutes max.) 5 cycles
5.Humidity(Steady state) Insulation resistance : 1000M ohms min. 6.Temperature Cycle No damage, cracks, or parts looseness.
500 cycles 7.Durability (Mating/un-mating) Contact resistance : 20m ohms max. 8.Resistance to Soldering heat No deformation of components affecting performance. Manual soldering: 300c for 3 seconds
sMaterial
sOrdering Information
CR22
1 1 2
A - 50 D - 2.54 DS
Series Name : CR22 Blank : With Mounting hole A : Without mounting hole B : Card Edge 7.62mm type with mounting hole C : Card Edge 7.62mm type without mounting hole D : VERSA bus type with mounting hole E : VERSA bus type without mounting hole
3 Number of contacts : 20, 30, 34, 36, 44, 50, 60, 62, 4 Contact alignment : D : Double side 5 Contact pitch : 2.54mm 6 Contact type