To Download COM23025-44000-WLAN Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 SURFACE MOUNT CRYSTAL OSCILLATORS
COM23025-44.000-WLAN
FOR IEEE802.11 WIRELESS LAN APPLICATIONS
SPECIFICATIONS
PARAMETER FREQUENCY FREQUENCY STABILITY * OPERATING TEMPERATURE RANGE STORAGE TEMPERATURE RANGE VOLTAGE (Vcc) INPUT CURRENT (MAX) SYMMETRY RISE AND FALL TIME OUTPUT LOGIC "0" LEVEL LOGIC "1" LEVEL LOAD ENABLE/DISABLE FUNCTION ENABLE/DISABLE TIME START UP TIME AGING VALUE 44.00 MHz 25 PPM -10C TO +70C -55C TO +125C +3.3 VDC 0.16 VDC 25 mA MAX 45 / 55% (AT 50% Vcc) 10 ns 10% Vcc 90% Vcc 15 pF PIN 1: HIGH OR OPEN PIN 3: OSCILLATION PIN 1: LOW PIN 3: HIGH Z 5 ms MAX 5 ms MAX 3 PPM MAX
OUTLINE DRAWING
5.0 0.1 .197 .004 MARKING AREA
mm Scale none Dimension in inch
REFLOW SOLDERING PROFILE
240 C REFLOW
PIN CONNECTION
COM SERIES PIN FUNCTION CONTROL GROUND OUTPUT VCC
TEMPERATURE
PREHEATING 150 C COOLING
25 C
SOLDER PATTERN
100 s TYPICAL
10 s
.059
TIME (SECONDS)
1.5
CARRIER TAPE DIMENSIONS
8.0 .315 1.90 .075 1.5 DIA .06 DIA 2.0 .079 4.0 .16
PACKAGING 178 mm REEL DIAMETER, 12mm TAPE WIDTH, 8mm PITCH QUANTITY: 1000 PIECES PER REEL