To Download CM50TF-12H Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 CM50TF-12H
Powerex, Inc., 200 Hillis Street, Youngwood, Pennsylvania 15697-1800 (724) 925-7272
Six-IGBT IGBTMODTM H-Series Module
50 Amperes/600 Volts
A B C
BuP EuP BvP EvP BwP EwP
P
J
N
u v w
E
N
D
BuN EuN
BvN EvN
BwN EwN
S - DIA. (2 TYP.)
M R
F R L .250 TAB
F R L
K
Q .110 TAB
G P
H
R
P (BuP)* GuP EuP u (BvP) GvP EvP v (BwP) GwP EwP w
Description: Powerex IGBTMODTM Modules are designed for use in switching applications. Each module consists of six IGBT Transistors in a three phase bridge configuration, with each transistor having a reverseconnected super-fast recovery free-wheel diode. All components and interconnects are isolated from the heat sinking baseplate, offering simplified system assembly and thermal management. Features: Low Drive Power Low VCE(sat) Discrete Super-Fast Recovery (70ns) Free-Wheel Diode High Frequency Operation (20-25kHz) Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking Applications: AC Motor Control Motion/Servo Control UPS Welding Power Supplies Laser Power Supplies Ordering Information: Example: Select the complete part module number you desire from the table below -i.e. CM50TF-12H is a 600V (VCES), 50 Ampere SixIGBT IGBTMODTM Power Module.
Type CM Current Rating Amperes 50 VCES Volts (x 50) 12
(BuN) GuN EuN N
(BvN) GvN EvN
(BwN) GwN EwN
* Parentheses indicate module marking
307
Absolute Maximum Ratings, Tj = 25 C unless otherwise specified
Symbol Tj Tstg VCES VGES IC ICM IF IFM Pd - - VRMS
CM50TF-12H -40 to 150 -40 to 125 600 20 50 100* 50 100* 250 17 390 2500
Units C C Volts Volts Amperes Amperes Amperes Amperes Watts in-lb Grams Volts
Static Electrical Characteristics, Tj = 25 C unless otherwise specified
Characteristics Collector-Cutoff Current Gate Leakage Current Gate-Emitter Threshold Voltage Collector-Emitter Saturation Voltage Symbol ICES IGES VGE(th) VCE(sat) QG VFM Test Conditions VCE = VCES, VGE = 0V VGE = VGES, VCE = 0V IC = 5mA, VCE = 10V IC = 50A, VGE = 15V IC = 50A, VGE = 15V, Tj = 150C Total Gate Charge Diode Forward Voltage VCC = 300V, IC = 50A, VGS = 15V IE = 50A, VGS = 0V Min. - - 4.5 - - - - Typ. - - 6.0 2.1 2.15 150 - Max. 1.0 0.5 7.5 2.8** - - 2.8 Units mA
A
Volts Volts Volts nC Volts
Dynamic Electrical Characteristics, Tj = 25 C unless otherwise specified
Characteristics Input Capacitance Output Capacitance Reverse Transfer Capacitance Resistive Load Switching Times Turn-on Delay Time Rise Time Turn-off Delay Time Fall Time Symbol Cies Coes Cres td(on) tr td(off) tf trr Qrr IE = 50A, diE/dt = -100A/s IE = 50A, diE/dt = -100A/s VCC = 300V, IC = 50A, VGE1 = VGE2 = 15V, RG = 13 VGE = 0V, VCE = 10V, f = 1MHz Test Conditions Min. - - - - - - - - - Typ. - - - - - - - - 0.14 Max. 5 1.8 1 200 300 200 300 110 - Units nF nF nF ns ns ns ns ns
Diode Reverse Recovery Time Diode Reverse Recovery Charge
C
Thermal and Mechanical Characteristics, Tj = 25 C unless otherwise specified
OUTPUT CHARACTERISTICS (TYPICAL)
TRANSFER CHARACTERISTICS (TYPICAL)
COLLECTOR-EMITTER SATURATION VOLTAGE CHARACTERISTICS (TYPICAL)
Tj = 25oC
COLLECTOR CURRENT, IC, (AMPERES) COLLECTOR CURRENT, IC, (AMPERES)
COLLECTOR-EMITTER SATURATION VOLTAGE, VCE(sat), (VOLTS)
VCE = 10V Tj = 25C Tj = 125C VGE = 15V Tj = 25C Tj = 125C
VGE = 20V 15
12
COLLECTOR-EMITTER VOLTAGE, VCE, (VOLTS)
GATE-EMITTER VOLTAGE, VGE, (VOLTS)
COLLECTOR-CURRENT, IC, (AMPERES)
FREE-WHEEL DIODE FORWARD CHARACTERISTICS (TYPICAL)
CAPACITANCE VS. VCE (TYPICAL)
10
Tj = 25C
EMITTER CURRENT, IE, (AMPERES)
101
Tj = 25C
CAPACITANCE, Cies, Coes, Cres, (nF)
8
Cies
IC = 100A
6
IC = 50A
101
Coes
4
IC = 20A
VGE = 0V f = 1MHz
Cres
EMITTER-COLLECTOR VOLTAGE, VEC, (VOLTS)
100
HALF-BRIDGE SWITCHING CHARACTERISTICS (TYPICAL)
REVERSE RECOVERY CHARACTERISTICS (TYPICAL)
REVERSE RECOVERY CURRENT, Irr, (AMPERES)
GATE CHARGE, VGE
103
REVERSE RECOVERY TIME, t rr, (ns)
103
tf
16
SWITCHING TIME, (ns)
td(off)
Irr
VCC = 200V
12
td(on)
102
t rr
100
VCC = 300V
8
tr
VCC = 300V VGE = 15V RG = 13 Tj = 125C