To Download BY459DX-1500S Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Philips Semiconductors
Preliminary specification
Damper diode fast, high-voltage
FEATURES
BY459DX-1500, BY459DX-1500S
SYMBOL
QUICK REFERENCE DATA
VR = 1500 V VF 1.2 V / 1.25 V IF(peak) = 12 A (f = 48 kHz) IF(peak) = 10 A (f = 82 kHz) IFSM 100 A trr 350 ns / 220 ns
k 1
a 2
GENERAL DESCRIPTION
PINNING
PIN 1 2 tab DESCRIPTION cathode anode isolated
SOD117
case
1
LIMITING VALUES
Limiting values in accordance with the Absolute Maximum System (IEC 134). SYMBOL PARAMETER VRSM VRRM VRWM IF(peak) IFRM IF(RMS) IFSM Peak non repetitive reverse voltage Peak repetitive reverse voltage Crest working reverse voltage Peak working forward current Peak repetitive forward current RMS forward current Peak non-repetitive forward current Storage temperature Operating junction temperature f = 48 kHz; f = 82 kHz; t = 100 s t = 10 ms t = 8.3 ms sinusoidal; Tj = 150 C prior to surge; with reapplied VRWM(max) CONDITIONS MIN. -40 MAX. 1500 1500 1300 -1500 12 -1500S 10 100 30 100 110 150 150 UNIT V V V A A A A A A C C
Tstg Tj
August 1998
1
Rev 1.100
Philips Semiconductors
Preliminary specification
ISOLATION LIMITING VALUE & CHARACTERISTIC
BY459DX-1500, BY459DX-1500S
MIN. -
TYP.
MAX. 2500
UNIT V
f = 50-60 Hz; sinusoidal waveform; R.H. 65% ; clean and dustfree
Cisol
Capacitance from both terminals f = 1 MHz to external heatsink
pF
THERMAL RESISTANCES
STATIC CHARACTERISTICS
Tj = 25 C unless otherwise stated SYMBOL PARAMETER VF IR Forward voltage Reverse current CONDITIONS IF = 6.5 A IF = 6.5 A; Tj = 125 C VR = 1300 V VR = 1300 V; Tj = 125 C TYP. 0.95 0.85 1.05 0.95 250 1 MAX. 1.30 1.20 1.35 1.25 250 1 UNIT V V A mA BY459DX- 1500 1500S 1500 1500S
DYNAMIC CHARACTERISTICS
Tj = 25 C unless otherwise stated SYMBOL PARAMETER trr Qs Vfr tfr Reverse recovery time Reverse recovery charge Peak forward recovery voltage Forward recovery time CONDITIONS IF = 1 A, VR 30 V; IF = 2 A, -dIF/dt = 20 A/s IF = 6.5A, dIF/dt = 50A/s IF = 6.5A, dIF/dt = 50A/s TYP. BY459DX- 1500 1500S 0.25 2.0 8.0 170 0.17 0.70 11.0 200 MAX. 1500 0.35 3.0 14.0 250 1500S 0.22 0.95 19.0 300 s C V ns UNIT
August 1998
2
Rev 1.100
BY459DX-1500, BY459DX-1500S
I
F
100
Maximum pulse width / us
V
BY459X-1500
VRRM
10% tfr VF V VF 5V / 2V time fr
1 10
pulse width tp
time period T
time
10
100 line frequency / kHz
Fig.1. Definition of Vfr and tfr
Fig.4. Maximum allowable pulse width tp versus line frequency; Basic horizontal deflection circuit.
I
dI F dt
F
30
IF / A Tj = 125 C Tj = 25 C
BY459
trr time
20 typ 10 max
Qs
25%
100%