To Download APTM50AM38SCTG Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 APTM50AM38SCTG
Phase leg
Series & SiC parallel diodes
VDSS = 500V RDSon = 38m typ @ Tj = 25C ID = 90A @ Tc = 25C
MOSFET Power Module
NTC2 VBUS Q1
G1 OUT S1 Q2
G2
0/VBU S S2 NTC1
OUT VBUS OUT
0/ VBUS
S1 G1
S2 G2
NTC2 NTC1
Absolute maximum ratings
Symbol VDSS ID IDM VGS RDSon PD IAR EAR EAS
July, 2006 1-8 APTM50AM38SCTG - Rev 2
Tc = 25C
www.microsemi.com
APTM50AM38SCTG
All ratings @ Tj = 25C unless otherwise specified
Symbol IDSS RDS(on) VGS(th) IGSS
Electrical Characteristics
Test Conditions
VGS = 0V,VDS = 500V VGS = 0V,VDS = 400V
Min Tj = 25C
T j = 125C
Typ
VGS = 10V, ID = 45A VGS = VDS, ID = 5mA VGS = 30 V, VDS = 0V
Max 200 1000 45 5 150
Unit A m V nA
Dynamic Characteristics
Symbol Ciss Coss Crss Qg Qgs Qgd Td(on) Tr Td(off) Tf Eon Eoff Eon Eoff
Test Conditions VGS = 0V VDS = 25V f = 1MHz VGS = 10V VBus = 250V ID = 90A Inductive switching @ 125C VGS = 15V VBus = 333V ID = 90A R G = 2 Inductive switching @ 25C VGS = 15V, VBus = 333V ID = 90A, R G = 2 Inductive switching @ 125C VGS = 15V, VBus = 333V ID = 90A, R G = 2
Min
Typ 11.2 2.36 0.18 246 66 130 18 35 87 77 906 1452 1490 1692
Max
Unit nF
nC
ns
J
J
Series diode ratings and characteristics
Test Conditions VR=200V IF = 90A IF = 180A IF = 90A IF = 90A VR = 133V di/dt = 600A/s Tj = 25C Tj = 125C Tc = 85C
Min 200
Typ
Max 500 750
Unit V A A
trr Qrr
Reverse Recovery Time Reverse Recovery Charge
Tj = 25C Tj = 125C Tj = 25C Tj = 125C
ns nC
www.microsemi.com
2-8
APTM50AM38SCTG - Rev 2
July, 2006
Tj = 125C
1.15 V
APTM50AM38SCTG
Parallel diode ratings and characteristics
Symbol Characteristic VRRM Maximum Peak Repetitive Reverse Voltage IRM IF VF QC Q Maximum Reverse Leakage Current DC Forward Current Diode Forward Voltage Total Capacitive Charge Total Capacitance IF = 50A Test Conditions VR=600V Tj = 25C Tj = 175C Tc = 125C Tj = 25C Tj = 175C Min 600 Typ 250 500 50 1.6 2.0 70 325 250 Min Transistor Series diode 2500 -40 -40 -40 2.5 Typ Max 0.18 0.45 0.5 150 125 100 4.7 160 Typ 50 3952 Max Max 1000 5000 1.8 2.4 Unit V A A V nC pF
IF = 50A, VR = 300V di/dt =1400A/s f = 1MHz, VR = 200V f = 1MHz, VR = 400V
Thermal and package characteristics
Symbol Characteristic RthJC VISOL TJ TSTG TC Torque Wt Junction to Case Thermal Resistance
Unit C/W V C N.m g Unit k K
Parallel diode RMS Isolation Voltage, any terminal to case t =1 min, I isol<1mA, 50/60Hz
To heatsink
M5
Temperature sensor NTC (see application note APT0406 on www.microsemi.com for more information).
Symbol Characteristic R25 Resistance @ 25C B 25/85 T25 = 298.15 K Min
RT =
R 25
1 1 RT : Thermistor value at T exp B 25 / 85 T - T 25
T: Thermistor temperature
3-8
APTM50AM38SCTG - Rev 2
July, 2006
APTM50AM38SCTG
SP4 Package outline (dimensions in mm)
ALL DIMENSIONS MARKED " * " ARE TOLERENCED AS :
See application note APT0501 - Mounting Instructions for SP4 Power Modules on www.microsemi.com
4-8
APTM50AM38SCTG - Rev 2
APTM50AM38SCTG
Typical MOSFET Performance Curve
0.001 0.01 0.1 rectangular Pulse Duration (Seconds)
Low Voltage Output Characteristics 350 I D, Drain Current (A)
VGS=10&15V
Transfert Characteristics 250 I D, Drain Current (A)
VDS > ID(on)xR DS(on)MAX 250s pulse test @ < 0.5 duty cycle
8V 7.5V 7V 6.5V 6V 5.5V
TJ=25C
50
0 5 10 15 20 VDS, Drain to Source Voltage (V) RDS(on) vs Drain Current I D, DC Drain Current (A)
Normalized to VGS=10V @ 45A VGS=10V
TJ=-55C
25
1 2 3 4 5 6 7 VGS, Gate to Source Voltage (V)
RDS(on) Drain to Source ON Resistance
DC Drain Current vs Case Temperature 100 80 60 40 20 0
V GS=20V
50
ID, Drain Current (A)
5-8
APTM50AM38SCTG - Rev 2
25
50 75 100 125 TC, Case Temperature (C)
150
APTM50AM38SCTG
limited by R DSon
ON resistance vs Temperature
VGS =10V ID=45A
-50 -25 0 25 50 75 100 125 150 TJ, Junction Temperature (C) Maximum Safe Operating Area
100s
100
limited by RDSon
10
Single pulse TJ =150C TC=25C 1
1ms 10ms
1 10 100 1000 VDS, Drain to Source Voltage (V)
Gate Charge vs Gate to Source Voltage 14 V DS =100V I D=90A 12 T =25C J V =250V
DS
10 8 6 4 2 0 0 40 80 120 160 200 240 280 320 Gate Charge (nC)
VDS=400V
10 0 10 20 30 40 VDS, Drain to Source Voltage (V) 50
6-8
APTM50AM38SCTG - Rev 2
APTM50AM38SCTG
Delay Times vs Current 100 80 60 40 20 0 20 40 60 80 100 120 ID, Drain Current (A) 140
V DS =333V RG =2 T J=125C L=100H
Rise and Fall times vs Current
td(off)
tr and t f (ns)
VDS=333V RG=2 T J=125C L=100H
t d(on) and td(off) (ns)
tf
td(on)
tr
40
I D, Drain Current (A) Switching Energy vs Gate Resistance
Switching Energy vs Current
4
Switching Energy (mJ)
8
Switching Energy (mJ)
3 2 1
VDS=333V RG=2 T J=125C L=100H
Eoff
VDS=333V ID=90A TJ=125C L=100H
Eoff
Eon
Eon
Eoff 0 20 40 60 80 100 120 140
I D, Drain Current (A) Operating Frequency vs Drain Current
Gate Resistance (Ohms) Source to Drain Diode Forward Voltage
Frequency (kHz)
ZCS
ZVS
V DS=333V D=50% R G=2 T J=125C T C=75C