To Download APTGT600A60G Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 APTGT600A60G
Phase leg Trench + Field Stop IGBT(R) Power Module
VBUS Q1 G1
VCES = 600V IC = 600A* @ Tc = 80C
Application * Welding converters * Switched Mode Power Supplies * Uninterruptible Power Supplies * Motor control Features * Trench + Field Stop IGBT(R) Technology - Low voltage drop - Low tail current - Switching frequency up to 20 kHz - Soft recovery parallel diodes - Low diode VF - Low leakage current - Avalanche energy rated - RBSOA and SCSOA rated * Kelvin emitter for easy drive * Very low stray inductance - Symmetrical design - M5 power connectors * High level of integration Benefits * Stable temperature behavior * Very rugged * Direct mounting to heatsink (isolated package) * Low junction to case thermal resistance * Easy paralleling due to positive TC of VCEsat * Low profile * RoHS Compliant
E1
OUT
Q2 G2
E2 0/VBUS
G1 E1
VBUS
0/VBUS
OUT
E2 G2
Absolute maximum ratings
Symbol VCES IC ICM VGE PD RBSOA
Reverse Bias Safe Operating Area
1200A @ 550V
* Specification of IGBT device but output current must be limited to 500A to not exceed a delta of temperature greater than 100C for the connectors.
www.microsemi.com
1-5
APTGT600A60G - Rev 1
June, 2006
Max ratings 600 700 * 600 * 800 20 2300
Unit V A V W
APTGT600A60G
All ratings @ Tj = 25C unless otherwise specified Electrical Characteristics
Symbol Characteristic ICES VCE(sat) VGE(th) IGES Zero Gate Voltage Collector Current Collector Emitter Saturation Voltage Gate Threshold Voltage Gate - Emitter Leakage Current Test Conditions VGE = 0V, VCE = 600V Tj = 25C VGE =15V IC = 600A Tj = 150C VGE = VCE , IC = 2mA VGE = 20V, VCE = 0V Min Typ 1.4 1.5 5.8 Max 750 1.8 6.5 800 Unit A V V nA
Dynamic Characteristics
Symbol Cies Coes Cres Td(on) Tr Td(off) Tf Td(on) Tr Td(off) Tf Eon Eoff
Test Conditions VGE = 0V VCE = 25V f = 1MHz Inductive Switching (25C) VGE = 15V VBus = 300V IC = 600A R G = 2 Inductive Switching (150C) VGE = 15V VBus = 300V IC = 600A R G = 2 Tj = 25C VGE = 15V Tj = 150C VBus = 300V IC = 600A Tj = 25C R G = 2 Tj = 150C
Min
Typ 49 3.1 1.5 130 55 250 60 145 60 320 80 3 5.5 17 21
Max
Unit nF
ns
ns
mJ mJ
Reverse diode ratings and characteristics
Test Conditions VR=600V IF = 600A VGE = 0V Tj = 25C Tj = 150C Tc = 80C Tj = 25C Tj = 150C Tj = 25C Tj = 150C Tj = 25C Tj = 150C Tj = 25C Tj = 150C
Min 600
Typ
Max 350 550
Unit V A A
di/dt =5000A/s
mJ
www.microsemi.com
2-5
APTGT600A60G - Rev 1
June, 2006
IF = 600A VR = 300V
1.9
V ns C
APTGT600A60G
Thermal and package characteristics
RMS Isolation Voltage, any terminal to case t =1 min, I isol<1mA, 50/60Hz
SP6 Package outline (dimensions in mm)
See application note APT0601 - Mounting Instructions for SP6 Power Modules on www.microsemi.com
3-5
APTGT600A60G - Rev 1
APTGT600A60G
Typical Performance Curve
IC (A) Output Characteristics (VGE=15V)
TJ =25C TJ=125C
Output Characteristics 1200
T J = 150C
1000
VGE =19V T J=150C
VGE =13V VGE =15V VGE =9V
800 IC (A) 600 400 200
TJ=25C
0 0 0.5 1 1.5 V CE (V) 2 2.5
0 0 0.5 1 1.5 2 V CE (V) 2.5 3 3.5
Transfert Characteristics
T J=25C
Energy losses vs Collector Current 40 35 30 E (mJ) 25 20 15 10
VCE = 300V VGE = 15V RG = 1 T J = 150C Eoff
Er
IC (A)
T J=125C T J=150C
200 0 5 6 7 8 V GE (V) 9
5 0 11 0 200 400 600 IC (A) 800
Eon
10
Switching Energy Losses vs Gate Resistance 40
V CE = 300V V GE =15V I C = 600A T J = 150C
Reverse Bias Safe Operating Area 1400 1200
Eoff Eon
30 E (mJ)
1000 IC (A) 800 600 400 200 0 6 0
V GE=15V T J=150C RG=1
20
Eon
Er
0 0 1 2 3 4 5 Gate Resistance (ohms)
100 200 300 400 VCE (V)
500
Rectangular Pulse Duration in Seconds
4-5
APTGT600A60G - Rev 1
APTGT600A60G
Hard switching ZCS ZVS VCE=300V D=50% RG=1 TJ =150C
Forward Characteristic of diode 1200 1000 800 IF (A) 600 400 200 0 0 0.4 0.8 1.2 V F (V) 1.6 2