To Download 100ELT22M8 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 100ELT22 5V Dual TTL to Differential PECL Translator
January 2003 Revised January 2003
General Description
The 100ELT22 is a TTL to differential PECL translator operating from a single +5V supply. Both outputs of a differential pair should be terminated in 50 to VCC - 2.0V even if only one output is being used. If an output pair is unused both outputs can be left open (un-terminated). The 100 series is temperature compensated.
Features
s Typical propagation delay of 300 ps s <100 ps between outputs s Max ICC of 30 mA s Fairchild MSOP-8 package is a drop-in replacement to ON TSSOP-8 s Flow through pinout s Meets or exceeds JEDEC specification EIA/JESD78 IC latch-up test s Moisture Sensitivity Level 1 s ESD Performance: Human Body Model > 2000V Machine Model > 200V
Ordering Code:
Product Order Number 100ELT22M 100ELT22M8 (Preliminary) Package M08A MA08D Code KLT22 KT22 Package Description 8-Lead Small Outline Integrated Circuit (SOIC), JEDEC MS-012, 0.150" Narrow 8-Lead Molded Small Outline Package (MSOP), JEDEC MO-187, 3.0mm Wide Number Top Mark
Connection Diagram
Logic Diagram
Top View
Pin Descriptions
(c) 2003 Fairchild Semiconductor Corporation
DS500773
www.fairchildsemi.com
100ELT22
Absolute Maximum Ratings(Note 1)
Supply Voltage (VCC) Input Voltage (VI) VI VCC DC Output Current (IOUT) Continuous Surge Storage Temperature (TSTG) 50 mA 100 mA 0.0V to +7.0V 0.0V to + 7.0V
Recommended Operating Conditions
Power Supply Operating TTL Input Voltage Free Air Operating Temperature (TA) VCC = 4.2V to 5.5V 0.0V to VCC
-40C to +85C
-65C to + 150C
PECL DC Electrical Characteristics VCC = 5.0V; GND = 0.0V (Note 2)
Note 2: Output parameters vary 1 to 1 with VCC. VCC can vary +0.5V/-0.8V. Note 3: Outputs are terminated through a 50 Resistor to VCC - 2.0V. Note: Devices are designed to meet the DC specifications after thermal equilibrium has been established. Circuit is tested with air flow greater than 500LFPM maintained.
TTL DC Electrical Characteristics VCC = 5.0V; GND = 0.0V (Note 4); TA = -40C to +85C
Symbol IIH IIL VIK VIH VIL Input HIGH Current Input LOW Current Clamp Diode Voltage Input HIGH Voltage Input LOW Voltage 2.0 0.8 Parameter Min Typ Max 20 100 -200 -1.2 Units A A V V V Condition VIN = 2.7V VIN = VCC VIN = 0.5V IIN = -18 mA
Note 4: VCC can vary +0.5V/-0.8V.
AC Electrical Characteristics VCC = 5.0V; GND = 0.0V (Note 5)
www.fairchildsemi.com
2
100ELT22
Switching Waveforms
Note: VM varies 1:1 with VEE
FIGURE 1. TTL to Differential PECL Propagation Delay
FIGURE 2. Differential Output Edge Rates
3
Physical Dimensions inches (millimeters) unless otherwise noted
8-Lead Small Outline Integrated Circuit (SOIC), JEDEC MS-012, 0.150" Narrow Package Number M08A
4
Physical Dimensions inches (millimeters) unless otherwise noted (Continued)
8-Lead Molded Small Outline Package (MSOP), JEDEC MO-187, 3.0mm Wide Package Number MA08D