To Download STRH80P6FSY3 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 STRH80P6FSY3
P-channel 60V - 0.021 - TO-254AA Rad-hard low gate charge STripFETTM Power MOSFET
General features
Type STRH80P6FSY3
VDSS 60V
Internal schematic diagram
Description
Application
Satellite High reliability
Order codes
Part number STRH80P6FSY1 STRH80P6FSY3
1. Mil temp range 2. Space flights parts (full ESA flow screening)
Marking RH80P6FSY1 RH80P6FSY3
Package TO-254AA TO-254AA
Packaging Individual strip pack Individual strip pack
March 2007
Rev 2
1/12
www.st.com 12
Contents
STRH80P6FSY3
Contents
3 4 5
Test circuit
2/12
STRH80P6FSY3
Electrical ratings
1
Electrical ratings
Table 1.
Symbol VDS VGS ID
(1)
Absolute maximum ratings (pre-irradiation)
ID (1) IDM (2) PTOT
1. Rated according to the Rthj-case 2. Pulse width limited by safe operating area 3. ISD < 80A, di/dt < 117A/s, VDD = 80%V(BR)DSS
Table 2.
Symbol
Thermal data
Parameter Value 0.5 0.21 48 Unit C/W C/W C/W
Rthj-case Thermal resistance junction-case Rthc-s Case-to-sink
Rthj-amb Thermal resistance junction -amb
Table 3.
Symbol IAR EAS EAR
Avalanche characteristics
Parameter Avalanche current, repetitive or not-repetitive (pulse width limited by Tj Max) Single pulse avalanche energy (starting Tj=25C, ID=IAR, VDD=42V) Repetitive avalanche Value 40 2303 50 Unit A mJ mJ
Note:
For the P-channel MOSFET actual polarity of voltages and current has to be reversed
3/12
Electrical characteristics
STRH80P6FSY3
2
Electrical characteristics
(TCASE = 25C unless otherwise specified)
2.1
Pre-irradiation
Table 4.
Symbol IDSS IGSS V(BR)DSS VGS(th) RDS(on)
On/off states
Parameter Zero gate voltage drain current (VGS = 0) Gate body leakage current (VDS = 0) Drain-source breakdown voltage Gate threshold voltage Static drain-source on resistance Test conditions 80% BVDss VGS = 18V ID = 250A, VGS = 0V VDS =VGS, ID = 1mA VGS = 12V, ID = 40A 100 2 0.021 4.5 0.024 Min. Typ. Max 10
Unit A nA V V
Table 5.
Symbol Ciss Coss Crss Qg Qgs Qgd RG
Dynamic
Parameter Input capacitance Output capacitance Reverse transfer capacitance Total gate charge Gate-source charge Gate-drain charge Test conditions VDS = 25V, f=1MHz, VGS=0V VDD = 30V, ID = 40A, VGS=12V f=1MHz Gate DC Bias=0 Test signal level=20mV open drain Min. Typ. 8500 1521 640 291 30 66 405 42 92 2.5 Max Unit pF pF pF nC nC nC
Gate input resistance
1.2
Table 6.
Symbol td(on) tr td(off) tf
Switching times
VDD = 30V, ID = 80A, RG = 4.7, VGS = 12V
4/12
STRH80P6FSY3
Table 7.
Symbol ISD ISDM (1) VSD (2) trr Qrr IRRM trr Qrr IRRM
Source drain diode
Parameter Source-drain current Source-drain current (pulsed) Forward on voltage Reverse recovery time Reverse recovery charge Reverse recovery current Reverse recovery time Reverse recovery charge Reverse recovery current ISD = 80A, VGS = 0 ISD = 80A, di/dt = 100A/s VDD= 20V, Tj = 25C ISD = 80A, di/dt = 100A/s VDD= 20V, Tj = 150C 350 5.4 31 460 9 39 Test conditions Min. Typ. Max Unit 80 320 1.1 A A V ns C A ns C A
1. Pulse width limited by safe operating area 2. Pulsed: pulse duration = 300s, duty cycle 1.5%
Post-irradiation
On/off states
Parameter Test conditions Min. Typ. Max 10
Unit A nA V
Zero gate voltage drain current 80% BVDss (VGS = 0) Gate body leakage current (VDS = 0) Drain-source breakdown voltage Gate threshold voltage Static drain-source on resistance VGS = 18V ID = 250A, VGS = 0V VDS =VGS, ID = 1mA VGS = 12V, ID = 40A 100 2
V
a. According to ESCC 22900 specification, Co60 gamma rays, dose rate:0.1rad/sec.
5/12
STRH80P6FSY3
Table 9.
Ion Kr Xe
Single event effect, SOA(1)
Let (Mev/(mg/cm2)) 34 55.9 Energy (MeV) 316 459 Range (m) 43 43 VDS (V) @VGS0V 60 48
Table 10.
Source drain diode
6/12
STRH80P6FSY3
2.3
Figure 1.
Electrical characteristics (curves)
Safe operating area Figure 2. Thermal impedance
Figure 3.
Output characteristics
Figure 4.
Transfer characteristics
Figure 5.
Gate charge vs gate-source voltage Figure 6.
Capacitance variations
7/12
Electrical characteristics Figure 7. Normalized BVDSS vs temperature Figure 8.
STRH80P6FSY3 Static drain-source on resistance
Figure 9.
Normalized gate threshold voltage vs temperature
Figure 10. Normalized on resistance vs temperature
Figure 11. Source drain-diode forward characteristics
8/12
STRH80P6FSY3
Test circuit
3
Figure 12. Switching times test circuit for resistive load (1)
1. Max driver VGS slope = 1V/ns (no DUT)
9/12
Package mechanical data
STRH80P6FSY3
4
Package mechanical data
TO-254AA MECHANICAL DATA
mm. MIN. 13.59 13.59 20.07 6.32 1.02 3.53 16.89 6.86 0.89 3.81 3.81 12.95 3.05 0.71 1.0 1.65 0.065 14.50 0.510 0.120 0.025 0.040 1.14 0.035 0.150 0.150 0.570 TYP MAX. 13.84 13.84 20.32 6.60 1.27 3.78 17.40 MIN. 0.535 0.535 0.790 0.249 0.040 0.139 0.665 0.270 0.045 inch TYP. MAX. 0.545 0.545 0.80 0.260 0.050 0.149 0.685