To Download CR0402-FW8252GLF Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 oH V SC AV ER OM AI SIO PL LA N IA BL S NT E
Features
*R
CR0402 - Chip Resistor
Electrical Characteristics Power Rating @ 70 C.................1/16 W Operating Temperature Range .................................-55 C to +125 C Derated to 0 Load at .................+125 C Maximum Working Voltage ..............25 V Maximum Overload Voltage ............50 V Resistance Range 1 %, E-96 and E-24 ..........................10 ohms to 1 megohm 5 %, E-24 .......................2 ohms to 5.6 megohms Zero Ohm Jumper..............<0.05 ohms Temperature Coefficient 1 % ..................................100 ppm/C 5 % ..................................200 ppm/C 1 ohm to 10 ohms ..............-200 ppm/C to +500 ppm/C For Standard Values Used in Capacitors, Inductors, and Resistors, click here. Dimensional Drawings
Resistor (Ru02) (Jumper chip is a conductor) Overcoat
Derating Curve
Rated power in percentage (%)
DIMENSIONS ARE:
MM (INCHES)
Characteristic Data
CR0402 - Chip Resistor
Soldering Profile for Lead Free Chip Resistors and Arrays
<1> Maximum of 20 seconds between
260 C peak
<1> 255 C
+255 C and +260 C 225
220 C Temperature (C) 190 C 175 150 C 60 - 90 seconds Ramp Down 3 C/second
60 - 120 seconds 10 seconds minimum
75 Ramp Up 3 C/second maximum 25 0 50 100 150 Time (seconds) 200 250 300
Packaging Dimensions (Conforms to EIA RS-481A)
3.5 0.05 (0.138 0.002) 8.0 0.2 (0.315 0.008) Paper (Punched) Direction of Feeding
DIMENSIONS ARE:
MM (INCHES)
Part Marking System No Marking on the CR0402 Chip Resistors.
How To Order
CR 0402 - F X - 8252 G __
Model (CR = Chip Resistor) Size * 0402 Resistance Tolerance F = 1 % ............Used with "X" TCR code only for values from 10 ohms through 1 megohm. J = 5 % ..............Used with "W" TCR code for values from 10 ohms through 5.6 megohms. Used with "/" TCR code for zero ohm (jumper) ......................and for values from 1 ohm through 9.1 ohms. TCR (ppm/C) X = 100 ..............Used with "F" Resistance Tolerance code only for values from 10 ohms through 1 megohm. W = 200 ..............Used with "J" Resistance Tolerance code only for values from 10 ohms through 5.6 megohms. / = -250 to +500 ..Used with "J" Resistance Tolerance code only for zero ohm (jumper), and for values from 1 ohm through 9.1ohms. Resistance Value For 1 % Tolerance: <100 ohms.............."R" designates decimal point (example: 24R3 = 24.3 ohms) 100 ohms ..............First three digits are significant, fourth digit represents number of zeros to follow (example: 8252 = 82.5k ohms). For 5 % Tolerance: <10 ohms................"R" designates decimal point (example: 4R7 = 4.7 ohms) 10 ohms ................First two digits are significant, third digit represents number of zeros to follow (example: 474 = 470k ohms; 000 = Jumper). Packaging G = Paper Tape (10,000 pcs.) on 7 " Plastic Reel Termination LF = Tin-plated (lead free) __ = Solder-plated