To Download 3750S-1-102L Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 oH V SC AV ER OM AI SIO PL LA N IA BL S NT E
Features
Models 3750 and 3751 are currently available, although not recommended for new designs.
*R
3750/3751 - Precision Potentiometer
Electrical Characteristics1 3750 Wirewound Element 3751 Hybritron Element
3750/3751
Standard Resistance Range ..............100 to 100 K ohms ..................1 K to 100 K ohms Total Resistance Tolerance ................5 % ........................................10 % Independent Linearity ........................0.25 % ....................................0.25 % Effective Electrical Angle ....................3600 +10 , -0 ....................3600 +10 , -4 Absolute Minimum Resistance/..........1 ohm or 0.1 % maximum........Minimum voltage Minimum Voltage (whichever is greater) 0.2 % maximum Noise ..................................................500 ohms ENR maximum ........Output smoothness 0.15 % maximum Dielectric Withstanding Voltage (MIL-STD-202, Method 301) Sea Level........................................1,000 VAC minimum ................1,000 VAC minimum Power Rating (Voltage Limited By Power Dissipation or 315 VAC, Whichever Is Less) +70 C ............................................1 watt........................................1 watt +125 C ..........................................0 watt........................................0 watt Insulation Resistance (500 VDC) ........1,000 megohms minimum ........1,000 megohms minimum Resolution ............................................See recommended part nos. ....Essentially infinite
9.53 .80 (3/8 1/32)
Environmental Characteristics1
Mechanical Characteristics1
Stop Strength ...............................................................................................14 N-cm (20 oz-in.) minimum Mechanical Angle ......................................................................................................3600 +20 , -0 Torque Starting .................................................................................................0.35 N-cm (0.5 oz.-in.) max. Running ................................................................................................0.21 N-cm (0.3 oz.-in.) max. Shaft Runout..................................................................................................0.08 mm (0.003 in.) T.I.R. Lateral Runout ...............................................................................................0.08 mm (0.003 in.) T.I.R. Shaft End Play ...............................................................................................0.13 mm (0.005 in.) T.I.R. Shaft Radial Play ...........................................................................................0.05 mm (0.002 in.) T.I.R. Pilot Diameter Runout ...................................................................................0.05 mm (0.002 in.) T.I.R. Backlash ........................................................................................................................1.0 maximum Weight ...................................................................................................................Approximately 8.5 G Terminals ...........................................................................................................Gold-plated turret lugs Soldering Condition....................Recommended hand soldering using Sn95/Ag5 no clean solder, 0.025 " wire diameter. Maximum temperature 399 C (750 F) for 3 seconds. No wash process to be used with no clean flux. Marking .................................................Manufacturer's name and part number, resistance value and tolerance, linearity tolerance, wiring diagram, and date code Ganging (Multiple Section Pots.) .................................................................................1 cup maximum