To Download ATV10GC-J28 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Data Sheet
10Gb/s surface mount coplanar APD preamp receiver with integrated MEMS VOA ATV10GC
The ATV10GC receiver consists of an avalanche photodiode, a low-noise preamplifier, a MEMS variable optical attenuator (VOA), and a precision NTC thermistor in a hermetic coplanar package with a connectorized single-mode fiber pigtail. Differential outputs are provided to improve noise rejection for enhanced sensitivity. It has been optimised for use in 10Gb/s metro or long-haul applications, either as a discrete device or within a transponder, using NRZ modulation, with or without FEC, at data rates up to 10.709Gb/s. Features: * High sensitivity, -26.5dBm typical * Integrated MEMS VOA extends overload beyond +10dBm * Low capacitance high speed InGaAs APD photodetector * Supports FEC rates up to 10.709Gb/s * Best in class power consumption, only 350mW * Designed to exceed the environmental requirements of Telcordia GR-468-CORE * RoHS 5/6 compliant
Applications: * Client or line side links * DWDM TDM transponder applications
Data Sheet
Operating Characteristics
Case Temperature = 25C unless otherwise specified
Parameter Optical sensitivity BOL
[1] [2]
Symbol Sens
Measurement Conditions 231-1 PRBS BER<10-12 VAPD=VM10 231-1 PRBS BER<10-12 VAPD=VM10 T=-5 to +75C DC - 6GHz
Min
Typ -26.5
Max -25.0
Unit dBm
Sensitivity penalty EOL over temperature [1] [2]
dB
[2] [3] [4] [5]
+10
GHz
fH fL TZ VOUT S22 PSAT
VAPD=VM10 Small signal Small signal Peak-to-peak DC to 7.0GHz 0dB Attenuation VAPD=VM3 BER<10-12 With VOA actuated T=25C IAPD=10mA
kHz k mV dB dBm
Maximum output voltage6
[8] [7]
dBm V V/C nA mA mA dB V mA mW ms dB dB k
Vbr TVbr Id Icc IIn
lim
At 90% of Vbr Peak-to-peak
Polarisation dependent loss Polarisation dependent loss Thermistor resistance
Notes:
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
2
Absolute Maximum Ratings
Symbol VCC Top Tstg IPD VAPD VATT
Min -6 -40 -40
Typ 0.5 +85 +85 3
Max V C C mA V V mm
Vbr 9
Notes:
Class 2 ESD precautions must be observed when handling these devices.
Pin Out
3
Circuit Schematic
VATT VAPD RTH
10kOhms @ 25 C 1nF
Out_P Out_N FB_IN
1nF
V ee
1nF
Figure [1] ATV10GC Circuit schematic.
Outline Drawing
Dimensions in mm
Figure [2] Outline diagram (Illustration only. For full details, refer to appropriate assembly drawing). Note: Fiber is 900mm secondary coated single-mode fiber, length = 1200 +0/-200mm.