To Download WS512K16-25DLM Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 White Electronic Designs
512Kx16 SRAM MODULE
FEATURES
Access Times 17, 20, 25, 35ns MIL-STD-883 Compliant Devices Available Packaging * 44 pin Ceramic SOJ (Package 102) * 44 lead Ceramic Flatpack (Package 209) Organized as two banks of 256Kx16 Data Byte Control: Lower Byte (LB#) = I/O1-8 Upper Byte (UB#) = I/O9-16
WS512K16-XXX
ADVANCED*
Data I/O Compatible with 3.3V devices 2V Minimum Data Retention for battery back up operation Commercial, Industrial and Military Temperature Range 5 Volt Power Supply (3.3V parts also available) Low Power CMOS TTL Compatible Inputs and Outputs
PIN CONFIGURATION FOR WS512K16-XXX 44 CSOJ 44 FLATPACK Top View
A0 A1 A2 A3 A4 CS1# I/O1 I/O2 I/O3 I/O4 VCC GND I/O5 I/O6 I/O7 I/O8 WE# A5 A6 A7 A8 A9
Pin Description
A0-17 LB# UB# I/O1-16 CS1-2# OE# WE# VCC GND NC Address Inputs Lower-Byte Control (I/O1-8) Upper-Byte Control (I/O9-16) Data Input/Output Chip Select Output Enable Write Enable +5.0V Power Ground No Connection
Block Diagram
A0 - 1 7 W E# O E# U B# L B#
256K x 16
256K x 16
C S1# C S2#
I/O1-16
White Electronic Designs
TRUTH TABLE
WS512K16-XXX
ADVANCED
I/O9-16
Power Standby
High Z
Active
Write
High Z Data Out Data Out High Z Data In Data In
Active
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS
CAPACITANCE
TA = +25C Parameter Input capacitance Output capacitance Symbol Conditions Max Unit CIN VIN = 0V, f = 1.0 MHz 25 pF COUT VOUT = 0V, f = 1.0 MHz 25 pF
This parameter is guaranteed by design but not tested.
DC CHARACTERISTICS
VCC = 5.0V, VSS = 0V, -55C TA +125C Parameter
Input Leakage Current Output Leakage Current Operating Supply Current Standby Current Output Low Voltage Output High Voltage NOTE: DC test conditions: VIH = VCC -0.3V, VIL = 0.3V
Sym
ILI ILO ICC ISB VOL VOH
Conditions
VCC = 5.5, VIN = GND to VCC CS# = VIH, OE# = VIH, VOUT = GND to VCC CS# = VIL, OE# = VIH, f = 5MHz, VCC = 5.5 CS# = VIH, OE# = VIH, f = 5MHz, VCC = 5.5 IOL = 8mA, VCC = 4.5 IOH = -4.0mA, VCC = 4.5
Min
Max
Units
A A mA mA V V
2.4
DATA RETENTION CHARACTERISTICS
-55C TA +125C Characteristic Data Retention Supply Voltage Data Retention Current Sym VDR ICCDR1 Conditions CS# VCC -0.2V VCC = 3V Min 2.0 Typ 2.0 Max 5.5 12.0* Units A mA
* Also available in Low Power version. Please call factory for informaion.
AC CHARACTERISTICS
VCC = 5.0V, GND = 0V, -55C TA +125C Parameter Read Cycle Read Cycle Time Address Access Time Output Hold from Address Change Chip Select Access Time Output Enable to Output Valid Chip Select to Output in Low Z Output Enable to Output in Low Z Chip Disable to Output in High Z Output Disable to Output in High Z LB#, UB# Access Time LB#, UB# Enable to Low Z Output LB#, UB# Disable to High Z Output Symbol tRC tAA tOH tACS tOE tCLZ1 tOLZ1 tCHZ1 tOHZ1 tBA tBLZ1 tBHZ1 Min 17 0 17 10 2 0 9 9 10 0 9 0 10 5 0 10 10 12 0 12 -17 Max 17 0 20 12 5 0 12 12 14 Min 20 -20 Max 20 0 25 15 Min 25 -25
-35 Max 25 0 35 20 5 0 15 15 17 0 15 Min 35 Max 35
Units ns ns ns ns ns ns ns ns ns ns ns ns
1. This parameter is guaranteed by design but not tested.
AC CHARACTERISTICS
VCC = 5.0V, GND = 0V, -55C TA +125C Parameter Write Cycle Write Cycle Time Chip Select to End of Write Address Valid to End of Write Data Valid to End of Write Write Pulse Width Address Setup Time Address Hold Time Output Active from End of Write Write Enable to Output in High Z Data Hold Time LB#, UB# Valid to End of Write Symbol tWC tCW tAW tDW tWP tAS tAH tOW1 tWHZ1 tDH tBW Min 17 14 14 10 14 0 0 0 0 14 -17 Max Min 20 17 17 12 17 0 0 0 0 17 -20 Max Min 25 20 20 15 20 0 0 0 0 20 -25 Max Min 35 25 25 20 25 0 0 0 0 25 -35 Max ns ns ns ns ns ns ns ns ns ns ns Units
AC TEST CIRCUIT AC Test Conditions
I OL Current Source
D.U.T. C eff = 50 pf
VZ
1.5V
Typ VIL = 0, VIH = 3.0 5 1.5 1.5
Unit V ns V V
(Bipolar Supply)
I OH Current Source
Notes: VZ is programmable from -2V to +7V. IOL & IOH programmable from 0 to 16mA. Tester Impedance Z0 = 75. VZ is typically the midpoint of VOH and VOL. IOL & IOH are adjusted to simulate a typical resistive load circuit. ATE tester includes jig capacitance.