To Download AIC1594A-33CM Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 ADVANCED INFORMATION
AIC1594
1A STEP-DOWN PWM REGULATOR
SPEC NO: DS-1594-P1 03/23/00
! FEATURES
" " "
! DESCRIPTION
The AIC1594 series are step-down monolithic PWM regulators delivering 1A at fixed voltages of 2.5V , 3.3V, 5.0V , 12V and using a external divider to adjust output voltage from 1.25V to 30V with excellent line and load regulation. Switching frequency up to 150KHz/300KHz are achievable thus allowing smaller sized filter components. Internal current limit and thermal shutdown circuits provide protection from overloads. It also provides output overvoltage and short protection under fault conditions. The internal precious reference combined with
" " " " " " " "
Operating Input Voltage From 4.5V to 36V 2.5V, 3.3V, 5V , 12V and Adjustable Output Version Adjustable Version Output Voltage Range , 1.25V to 30V 4% max Over Line and Load Regulation Available in TO220-5 and TO263-5 Package Requires Only 4 External Components. 150KHz/300KHz Fixed Constant Frequency Low Power Standby Mode, IQ Typically 80A TTL Shutdown Capability. Output Overvoltage Protection Current Limit and Thermal Shutdown Protection. 1A Guaranteed Output Current
! APPLICATIONS
" "
Simple High Efficiency Step-down regulator On-Card Switching regulators
and DIP8 for standard assembly and TO263-5,
! TYPICAL APPLICATION CIRCUIT
1 VIN C1 IN + C2 OUT D1 4 R1 AIC1594 SHDN FB 2 L1 C3 + VOUT
GND 3
R2
R1 short and R2 open for fixed switching output version
1A Precision PWM DC/DC Regulator
ANALOG INTEGRATIONS CORPORATION
4F, 9 Industry E. 9th Road, Science-based Industrial Park , Hsinchu, Taiwan, R.O.C.
www.analog.com.tw
TEL: (8863)577-2500 FAX:(8863)577-2510
1
AIC1594
1A STEP-DOWN PWM REGULATOR
SPEC NO: DS-1594-P1 03/23/00
! ORDERING INFORMATION
AIC1594X- XXCX ORDER NUMBER
PIN CONFIGURATION
PACKAGE TYPE M: TO263-5 N: DIP8 S: SO8 T: TO220-5 OUTPUT VOLTAGE DEFAULT: Adj. 25: 2.5V 33: 3.3V 50: 5.0V 12: 12.0V FREQUENCY VERSION A: 150KHZ B: 300KHZ
AIC1594A(B)CM AIC1594A(B)-25CM AIC1594A(B)-33CM AIC1594A(B)-50CM AIC1594A(B)-12CM (TO263-5)
FRONT VIEW 1: IN 2. OUT 3. GND 4. FB 5. SHDN
TOP VIEW
IN 1 IN 2 OUT 3 OUT 4
8 SHDN 7 FB 6 GND 5 GND
AIC1594A(B)CT AIC1594A(B)-25CT AIC1594A(B)-33CT AIC1594A(B)-50CT AIC1594A(B)-12CT (TO220-5)
! ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
! TEST CIRCUIT
Refer to Typical Application Circuit.
www.analog.com.tw
2
1A STEP-DOWN PWM REGULATOR