To Download T491A105K035AG Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 TANTALUM CHIP CAPACITORS
T491 SERIES - Precision Molded Chip
KEMET
(R)
FEATURES
CATHODE (-) END VIEW
W B H K T P G S R
Notch at KEMET's Option, either end
Capacitance: 0.1 F to 470 F Tolerance: 10%, 20% Voltage: 3-50 VDC Extended Range Values New Low Profile Case Sizes
CAPACITOR OUTLINE DRAWING
SIDE VIEW
B
BOTTOM VIEW
E
F
X
S
A L
STANDARD T491 DIMENSIONS
Millimeters (inches)
CASE SIZE
KEMET A B C D X EIA/ IECQ 3216 3528 6032 7343 7343H
L*
W*
H*
K*
COMPONENT B F* 0.1 S* 0.3 (Ref) 0.15 (.006) (.004) (.012)
X (Ref)
P R T A G E (Ref) (Ref) (Ref) (Min) (Ref) (Ref)
Notes: 1. Metric dimensions govern. 2. (Ref) - Dimensions provided for reference only. * Mil-C-55365/8 Specified Dimensions ** Round Glue Pad: 2.9 0.1mm (0.114" 0.004") in diameter at KEMET's option
LOW PROFILE T491 DIMENSIONS
Millimeters (inches)
CASE SIZE
COMPONENT
T491 ORDERING INFORMATION
T 491 B 105 M 035 A S*
Tantalum Series
T491 - Precision Molded
Lead Material
S - Standard Solder -Coated G - Gold Plated (A, B, C, D, X only)
A, B, C, D, S, T, U, V, X
Failure Rate
A - Not Applicable
Capacitance Picofarad Code
First two digits represent significant figures. Third digit specifies number of zeros to follow.
Voltage Capacitance Tolerance
M - 20% K - 10%
*Part number example: T491B105M035AS (14 digits - no spaces)
KEMET Electronics Corporation, P.O. Box 5928, Greenville, S.C. 29606, (864) 963-6300
Tantalum Surface Mount
ANODE (+) END VIEW
KEMET
(R)
TANTALUM CHIP CAPACITORS
T491 TANTALUM CHIP CAPACITANCE VALUES Case Size by Capacitance and Voltage
Standard Capacitance Values
Capacitance
Extended Capacitance Values
Capacitance
Rated Voltage @ +85C 4 6 10 16 20 25 35 50 A A A A A A AA A A A A A A AA A B B A B B B C C C D D D A B B B C C C D D D D
Rated Voltage @ +85C 4 6 10 16 20 25 35 50
F Code 3 0.10 104 0.15 154 0.22 224 0.33 334 0.47 474 0.68 684 1.0 105 1.5 155 2.2 225 3.3 335 4.7 475 6.8 685 10.0 106 15.0 156 22.0 226 33.0 336 47.0 476 68.0 686 100.0 107 150.0 157 220.0 227 330.0 337 470.0 477 A
A
A A S S S S S S S T/A
U/B
B B
A A B
A B B C C
A A/B C C
A A/B B
T/A B
A A/B B B/C C C D D D
C C X
A A/B B B/C C
S T/A
10.0 106 A/B B B/C C C 15.0 156
B B/C C
S T/A T/A U/B U/B C
T/A T/A U/B U/B C T/A
U/B/A U/B/A
CD DD DD D
D/X X/D
X/D
C D D D
U/B
U/V C/B
U/C/B
V/C
C/U
U/C/B
U/C/B V/C/U
V
D X
C/U V/C D
C/U V/C V/D D/X X V/C V/D D/X X
V D/X D/X D D/X X
D/X X
X
16
DC Leakage A @ 25 C Max DF % @ +25 C 120 Hz Max ESR @ +25 C 100 kHz Max
T491 RATINGS & PART NUMBER REFERENCE
Capacitance Case F Size KEMET Part Number DC Leakage A @ 25 C Max DF % @ +25 C 120 Hz Max ESR @ +25 C 100 kHz Max Capacitance Case F Size KEMET Part Number