To Download CM20TF-12H Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 MITSUBISHI IGBT MODULES
CM20TF-12H
MEDIUM POWER SWITCHING USE INSULATED TYPE
A B L
GuP SuP P
K
GvP SvP
K
GwP SwP
M T - DIA. (2 TYP.)
D
H
N
U
V
W
J
E
GuN SuN
GvN SvN
GwN SwN
Q S C TAB #110, t = 0.5 S
Q S
P
TAB #250, t = 0.8
G N
F
R
P
Description: Mitsubishi IGBT Modules are designed for use in switching applications. Each module consists of six IGBTs in a three phase bridge configuration, with each transistor having a reverse-connected superfast recovery free-wheel diode. All components and interconnects are isolated from the heat sinking baseplate, offering simplified system assembly and thermal management. Features: Low Drive Power Low VCE(sat) Discrete Super-Fast Recovery Free-Wheel Diode High Frequency Operation Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking Applications: AC Motor Control Motion/Servo Control UPS Welding Power Supplies Ordering Information: Example: Select the complete part module number you desire from the table below -i.e. CM20TF-12H is a 600V (VCES), 20 Ampere SixIGBT Module.
Type CM Current Rating Amperes 20 VCES Volts (x 50) 12
GuP (EuP) U
GvP (EvP) V
GwP (EwP) W
GuN (EuN) N
GvN (EvN)
GwN (EwN)
Sep.1998
MITSUBISHI IGBT MODULES
CM20TF-12H
Symbol Tj Tstg VCES VGES IC ICM IE IEM Pc - - Viso
CM20TF-12H -40 to +150 -40 to +125 600 20 20 40* 20 40* 125 1.47 ~ 1.96 150 2500
Units C C Volts Volts Amperes Amperes Amperes Amperes Watts N*m Grams Vrms
Static Electrical Characteristics, Tj = 25 C unless otherwise specified
Characteristics Collector-Cutoff Current Gate Leakage Current Gate-Emitter Threshold Voltage Collector-Emitter Saturation Voltage Symbol ICES IGES VGE(th) VCE(sat) QG VEC Test Conditions VCE = VCES, VGE = 0V VGE = VGES, VCE = 0V IC = 2mA, VCE = 10V IC = 20A, VGE = 15V IC = 20A, VGE = 15V, Tj = 150C Total Gate Charge Emitter-Collector Voltage VCC = 300V, IC = 20A, VGE = 15V IE = 20A, VGE = 0V Min. - - 4.5 - - - - Typ. - - 6.0 2.1 2.15 60 - Max. 1.0 0.5 7.5 2.8** - - 2.8 Units mA A Volts Volts Volts nC Volts
Dynamic Electrical Characteristics, Tj = 25 C unless otherwise specified
Characteristics Input Capacitance Output Capacitance Reverse Transfer Capacitance Resistive Load Switching Times Turn-on Delay Time Rise Time Turn-off Delay Time Fall Time Symbol Cies Coes Cres td(on) tr td(off) tf trr Qrr IE = 20A, diE/dt = -40A/s IE = 20A, diE/dt = -40A/s VCC = 300V, IC = 20A, VGE1 = VGE2 = 15V, RG = 31 VGE = 0V, VCE = 10V Test Conditions Min. - - - - - - - - - Typ. - - - - - - - - 0.05 Max. 2.0 0.7 0.4 120 300 200 300 110 - Units nF nF nF ns ns ns ns ns C
Diode Reverse Recovery Time Diode Reverse Recovery Charge
Thermal and Mechanical Characteristics, Tj = 25 C unless otherwise specified
Sep.1998
CM20TF-12H
OUTPUT CHARACTERISTICS (TYPICAL)
TRANSFER CHARACTERISTICS (TYPICAL)
COLLECTOR-EMITTER SATURATION VOLTAGE CHARACTERISTICS (TYPICAL)
COLLECTOR CURRENT, IC, (AMPERES)
Tj = 25oC
40
COLLECTOR-EMITTER SATURATION VOLTAGE, VCE(sat), (VOLTS) COLLECTOR CURRENT, IC, (AMPERES)
VCE = 10V Tj = 25C Tj = 125C VGE = 15V Tj = 25C Tj = 125C
VGE = 20V 15
12
COLLECTOR-EMITTER VOLTAGE, VCE, (VOLTS)
GATE-EMITTER VOLTAGE, VGE, (VOLTS)
FREE-WHEEL DIODE FORWARD CHARACTERISTICS (TYPICAL)
CAPACITANCE VS. VCE (TYPICAL)
10
COLLECTOR-EMITTER SATURATION VOLTAGE, VCE(sat), (VOLTS)
Tj = 25C Tj = 25C
EMITTER CURRENT, IE, (AMPERES) CAPACITANCE, Cies, Coes, Cres, (nF)
IC = 40A
Cies
100
Coes
6
IC = 20A
102
Cres
2
IC = 8A
VGE = 0V
EMITTER-COLLECTOR VOLTAGE, VEC, (VOLTS)
100
HALF-BRIDGE SWITCHING CHARACTERISTICS (TYPICAL)
REVERSE RECOVERY CHARACTERISTICS (TYPICAL)
REVERSE RECOVERY CURRENT, Irr, (AMPERES)
GATE CHARGE, VGE
103
REVERSE RECOVERY TIME, t rr, (ns)
103
tf
101
IC = 20A
16
SWITCHING TIME, (ns)
VCC = 200V
td(off)
Irr
12
td(on) VCC = 300V VGE = 15V RG = 31 Tj = 125C
t rr
VCC = 300V