To Download RSS125N03 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 RSS125N03
Transistors
Switching (30V, 12.5A)
RSS125N03
SOP8
0.4
Application Power switching, DC / DC converter.
Structure Silicon N-channel MOS FET
(1) Source (2) Source (3) Source (4) Gate (5) Drain (6 )Drain (7) Drain (8) Drain
0.4Min. Each lead has same dimensions
Packaging specifications
Package Type RSS125N03 Code Basic ordering unit (pieces) Taping TB 2500
Equivalent circuit
2 1
Absolute maximum ratings (Ta=25C)
1 Pw10s, Duty cycle1% 2 Mounted on a ceramic board.
Continuous Pulsed Continuous Pulsed
Symbol VDSS VGSS ID IDP IS ISP PD Tch Tstg
Limits 30 20 12.5 50 1.6 6.4 2 150 -55 to 150
Unit V V A A A A W C C
(1)
1 ESD PROTECTION DIODE 2 BODY DIODE
1 1 2
Thermal resistance (Ta=25C)
Parameter Channel to ambient
Mounted on a ceramic board.
Symbol Rth (ch-a)
Limits 62.5
Unit C / W
1/3
RSS125N03
Transistors
Electrical characteristics (Ta=25C)
Pulsed
Unit A V A V m S pF pF pF ns ns ns ns nC nC nC
Conditions VGS=20V, VDS=0V ID=1mA, VGS=0V VDS=30V, VGS=0V VDS=10V, ID=1mA ID=12.5A, VGS=10V ID=12.5A, VGS=4.5V ID=12.5A, VGS=4V ID=12.5A, VDS=10V VDS=10V VGS=0V f=1MHz ID=6.25A, VDD 15V VGS=10V RL=2.40 RGS=10 VDD=15V VGS=5V ID=12.5A
RDS (on)
Yfs Ciss Coss Crss td (on) tr td (off) tf Qg Qgs Qgd
Body diode characteristics (Source-Drain Characteristics) (Ta=25C)
Parameter Forward voltage
Pulsed
Symbol VSD
Min. -
Typ. -
Max. 1.2
Unit V
Conditions IS=6.4A, VGS=0V
2/3
RSS125N03
Electrical characteristic curves
10000
GATE-SOURCE VOLTAGE : VGS (V)
Ta=25C f=1MHz VGS=0V
1000
SWITCHING TIME : t (ns)
CAPACITANCE : C (pF)
Ta=25C VDD=15V VGS=10V RG=10 Pulsed
10
Ta=25C 9 VDD=15V ID=12.5A 8 RG=10 7 Pulsed 6 5 4 3 2 1 0 0 5 10 15 20 25 30 35
Ciss
td (off) tf tr
10
td (on)
Coss Crss
0.1
DRAIN-SOURCE VOLTAGE : VDS (V)
DRAIN CURRENT : ID (A)
TOTAL GATE CHARGE : Qg (nC)
Fig.1 Typical Capacitance vs. Drain-Source Voltage
Fig.2 Switching Characteristics
Fig.3 Dynamic Input Characteristics
VDS=10V Pulsed
Ta=125C Ta=75C Ta=25C Ta= -25C
STATIC DRAIN-SOURCE ON-STATE RESISTANCE : RDS (on) (m)
50 Ta=25C Pulsed
100 VGS=0V Pulsed
DRAIN CURRENT : ID (A)
SOURCE CURRENT : Is (A)
Ta=125C Ta=75C Ta=25C Ta= -25C
1
ID=12.5A ID=6.25A
GATE-SOURCE VOLTAGE : VGS (V)
SOURCE-DRAIN VOLTAGE : VSD (V)
Fig.4 Typical Transfer Characteristics
Fig.5 Static Drain-Source On-State Resistance vs. Gate-Source Voltage
Fig.6 Source Current vs. Source-Drain Voltage
VGS=10V Pulsed
VGS=4.5V Pulsed
1000 VGS=4V Pulsed