To Download MMBZ27VCLT1 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 MMBZ15VDLT1, MMBZ27VCLT1
Preferred Devices
40 Watt Peak Power Zener Transient Voltage Suppressors
SOT-23 Dual Common Cathode Zeners for ESD Protection
Specification Features: http://onsemi.com
1 3 2 PIN 1. ANODE 2. ANODE 3. CATHODE
3 1 2 SOT-23 CASE 318 STYLE 9
* SOT-23 Package Allows Either Two Separate Unidirectional * * * * * * *
Configurations or a Single Bidirectional Configuration Working Peak Reverse Voltage Range - 12.8 V, 22 V Standard Zener Breakdown Voltage Range - 15 V, 27 V Peak Power - 40 Watts @ 1.0 ms (Bidirectional), per Figure 5. Waveform ESD Rating of Class N (exceeding 16 kV) per the Human Body Model Maximum Clamping Voltage @ Peak Pulse Current Low Leakage < 100 nA Flammability Rating UL 94V-O
MARKING DIAGRAM
xxx
xxx M
= 15D or 27C = Date Code
260C for 10 Seconds Package designed for optimal automated board assembly Small package size for high density applications Available in 8 mm Tape and Reel Use the Device Number to order the 7 inch/3,000 unit reel. Replace the "T1" with "T3" in the Device Number to order the 13 inch/10,000 unit reel.
ORDERING INFORMATION
Preferred devices are recommended choices for future use and best overall value.
(c) Semiconductor Components Industries, LLC, 2001
April, 2001 - Rev. 5
Publication Order Number: MMBZ15VDLT1/D
M
MMBZ15VDLT1, MMBZ27VCLT1
MAXIMUM RATINGS
Rating Peak Power Dissipation @ 1.0 ms (Note 1.) @ TL 25C Total Power Dissipation on FR-5 Board (Note 2.) @ TA = 25C Derate above 25C Thermal Resistance Junction to Ambient Total Power Dissipation on Alumina Substrate (Note 3.) @ TA = 25C Derate above 25C Thermal Resistance Junction to Ambient Junction and Storage Temperature Range Lead Solder Temperature - Maximum (10 Second Duration) 1. Non-repetitive current pulse per Figure 5. and derate above TA = 25C per Figure 6. 2. FR-5 = 1.0 x 0.75 x 0.62 in. 3. Alumina = 0.4 x 0.3 x 0.024 in., 99.5% alumina Symbol Ppk PD RJA PD RJA TJ, Tstg TL Value 40 225 1.8 556 300 2.4 417 - 55 to +150 230 Unit Watts mW mW/C C/W mW mW/C C/W C C
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
I
IR VF IT
V
IPP
Uni-Directional TVS
http://onsemi.com
2
MMBZ15VDLT1, MMBZ27VCLT1
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (TA = 25C unless otherwise noted) UNIDIRECTIONAL (Circuit tied to Pins 1 and 3 or Pins 2 and 3) (VF = 0.9 V Max @ IF = 10 mA)
Device MMBZ15VDLT1
(VF = 1.1 V Max @ IF = 200 mA)
Device MMBZ27VCLT1
TYPICAL CHARACTERISTICS
MMBZ15VDLT1
MMBZ27VCLT1
16
14 UNIDIRECTIONAL 13 -40 +25 +85 TEMPERATURE (C) +125
+25 +85 TEMPERATURE (C)
+125
Figure 1. Typical Breakdown Voltage versus Temperature
Figure 2. Typical Breakdown Voltage versus Temperature
http://onsemi.com
3
MMBZ15VDLT1, MMBZ27VCLT1
IR (nA)
+25 +85 TEMPERATURE (C)
+125
Figure 3. Typical Leakage Current versus Temperature
300 250 200 VALUE (%) 150 100 50 0 0 tr 10 ms ALUMINA SUBSTRATE 100 PEAK VALUE IPP
PD , POWER DISSIPATION (mW)
PULSE WIDTH (tP) IS DEFINED AS THAT POINT WHERE THE PEAK CURRENT DECAYS TO 50% OF IPP.