To Download IRFPS40N60K Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 SMPS MOSFET
PD - 94384A
IRFPS40N60K
l
HEXFET(R) Power MOSFET
VDSS
600V
RDS(on) typ.
0.110
ID
40A
SUPER TO-247AC
Parameter
ID @ TC = 25C ID @ TC = 100C IDM PD @TC = 25C VGS dv/dt TJ TSTG Continuous Drain Current, VGS @ 10V Continuous Drain Current, VGS @ 10V Pulsed Drain Current Power Dissipation Linear Derating Factor Gate-to-Source Voltage Peak Diode Recovery dv/dt Operating Junction and Storage Temperature Range Soldering Temperature, for 10 seconds (1.6mm from case )
Max.
40 24 160 570 4.5 30 7.5 -55 to + 150 300
Units
A W W/C V V/ns
C
Avalanche Characteristics
Symbol
EAS IAR EAR
Parameter
Single Pulse Avalanche Energy Avalanche Current Repetitive Avalanche Energy
Typ.
--- --- ---
Max.
Units
mJ A mJ
Thermal Resistance
Symbol
RJC RCS RJA
Junction-to-Case Case-to-Sink, Flat, Greased Surface Junction-to-Ambient
Typ.
--- 0.24 ---
0.22 --- 40
C/W
www.irf.com
1
IRFPS40N60K
Static @ TJ = 25C (unless otherwise specified)
Symbol V(BR)DSS
V(BR)DSS/TJ
RDS(on) VGS(th) IDSS IGSS
Min. Typ. Max. Units Conditions 600 --- --- V VGS = 0V, ID = 250A --- 0.63 --- V/C Reference to 25C, ID = 1mA --- 0.110 0.130 VGS = 10V, ID = 24A 3.0 --- 5.0 V VDS = V GS, ID = 250A --- --- 50 VDS = 600V, VGS = 0V A --- --- 250 VDS = 480V, VGS = 0V, TJ = 125C --- --- 100 VGS = 30V nA --- --- -100 VGS = -30V Min. 21 --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- Typ. --- --- --- --- 47 110 97 60 7970 750 75 9440 200 260 Max. Units Conditions --- S VDS = 50V, ID = 24A 330 ID = 38A 84 nC VDS = 480V 150 VGS = 10V, See Fig. 6 and 13 --- VDD = 300V --- ID = 38A ns --- RG = 4.3 --- VGS = 10V,See Fig. 10 --- VGS = 0V --- VDS = 25V --- pF = 1.0MHz, See Fig. 5 --- VGS = 0V, VDS = 1.0V, = 1.0MHz --- VGS = 0V, VDS = 480V, = 1.0MHz --- VGS = 0V, VDS = 0V to 480V
Dynamic @ TJ = 25C (unless otherwise specified)
Symbol gfs Qg Qgs Qgd td(on) tr td(off) tf Ciss Coss Crss Coss Coss Coss eff. Symbol IS
ISM
Diode Characteristics
Min. Typ. Max. Units Conditions D --- --- 40 MOSFET symbol showing the A G --- --- 160 integral reverse S p-n junction diode. --- --- 1.5 V TJ = 25C, IS = 38A, VGS = 0V --- 630 950 TJ = 25C IF = 38A ns --- 730 1090 TJ = 125C di/dt = 100A/s --- 14 20 TJ = 25C C --- 17 25 TJ = 125C --- 39 58 A TJ = 25C Intrinsic turn-on time is negligible (turn-on is dominated by LS+LD)
VSD trr Qrr IRRM ton Notes:
Repetitive rating; pulse width limited by
max. junction temperature.(See Fig. 11)
Pulse width 300s; duty cycle 2%. Coss eff. is a fixed capacitance that gives the same charging time
as Coss while VDS is rising from 0 to 80% VDSS
Starting TJ = 25C, L = 0.84mH, RG = 25,
IAS = 38A, (See Figure 12a)
ISD 38A, di/dt 224A/s, VDD V(BR)DSS,
TJ 150C
R is measured at TJ approximately 90C
2
www.irf.com
IRFPS40N60K
VGS 15V 10V 8.0V 7.0V 6.0V 5.5V 5.0V BOTTOM 4.5V TOP
ID, Drain-to-Source Current (A)
10
100
4.5V
1
4.5V
0.01
20s PULSE WIDTH Tj = 25C
20s PULSE WIDTH Tj = 150C
VDS, Drain-to-Source Voltage (V)
Fig 1. Typical Output Characteristics
Fig 2. Typical Output Characteristics
I D = 38A
T J= 150 C
R DS(on) , Drain-to-Source On Resistance
2.5
(Normalized)
2.0
TJ = 25 C
1.5
V DS= 50V 20s PULSE WIDTH 0.01 4 6 8 10 11 13 15
V GS = 10V
V GS Gate-to-Source Voltage (V) ,
TJ , Junction Temperature
( C)
Fig 3. Typical Transfer Characteristics
Fig 4. Normalized On-Resistance Vs. Temperature
3
IRFPS40N60K
VGS C iss C rss C oss = 0V, f = 1 MHZ =C +C , C SHORTED gs gd ds =C gd =C +C ds gd
I D = 38A
VDS = 480V VDS = 300V VDS = 120V
10
C, Capacitance(pF)
Ciss
7
Coss
100
Crss
2
QG, Total Gate Charge (nC)
Fig 5. Typical Capacitance Vs. Drain-to-Source Voltage
Fig 6. Typical Gate Charge Vs. Gate-to-Source Voltage
1000 OPERATION IN THIS AREA LIMITED BY R DS(on)
I SD , Reverse Drain Current (A)
100sec 1msec
TJ = 25 C
1 10msec Tc = 25C Tj = 150C Single Pulse 1 10 100 1000 10000
V GS = 0 V
0.1
V SD ,Source-to-Drain Voltage (V)
Fig 7. Typical Source-Drain Diode Forward Voltage
Fig 8. Maximum Safe Operating Area
4
IRFPS40N60K
40
V DS VGS
RD
30
RG 10V
D.U.T.
-VDD
I D , Drain Current (A)
20
Pulse Width 1 s Duty Factor 0.1 %
Fig 10a. Switching Time Test Circuit
VDS 90%
TC , Case Temperature
10% VGS
Fig 9. Maximum Drain Current Vs. Case Temperature
td(on)
tr
t d(off)
tf
Fig 10b. Switching Time Waveforms
(Z thJC )
D = 0.50 0.1 0.20
Thermal Response
J = P DM x Z thJC
0.1
t 1, Rectangular Pulse Duration (sec)
Fig 11. Maximum Effective Transient Thermal Impedance, Junction-to-Case
5
IRFPS40N60K
ID
5.0
VGS(th) Gate threshold Voltage (V)
TOP
960
17A 24A 38A
4.5
BOTTOM
EAS , Single Pulse Avalanche Energy (mJ)
4.0
ID = 250A
3.5
Starting Tj, Junction Temperature ( C)
-75
T J , Temperature ( C )
Fig 12a. Maximum Avalanche Energy Vs. Drain Current
Fig 14. Threshold Voltage Vs. Temperature
15V
V(BR)DSS
VDS L
DRIVER
tp
RG
20V
D.U.T
IAS tp
+ - VDD
A
0.01
I AS
Fig 12b. Unclamped Inductive Test Circuit
Current Regulator Same Type as D.U.T.
Fig 12c. Unclamped Inductive Waveforms
50K 12V .2F .3F
QG
VGS V
D.U.T. + V - DS
QGS
QGD
VGS
3mA
VG
IG
Current Sampling Resistors
Charge
Fig 13a. Gate Charge Test Circuit
Fig 13b. Basic Gate Charge Waveform
6
IRFPS40N60K
Peak Diode Recovery dv/dt Test Circuit
Driver Gate Drive P.W. Period D=
P.W. Period VGS=10V
Re-Applied Voltage Inductor Curent
Body Diode
Forward Drop
Ripple 5%
ISD
* VGS = 5V for Logic Level Devices Fig 14. For N-Channel HEXFET(R) Power MOSFETs